Závěrečná zpráva Gemini 2007

Z Gewiki

Základní obrys scénáře

Samostatný víkend Polluxů

30.3.-1.4.2007 na základně Tortuga v Nymburce.
Účelem tohoto setkání bylo především seznámení týmu lesní školy s Poluxy a jejich zapojení do přípravy LŠ, příprava prvního společného víkendu.

První společný víkend Castorů a Polluxů

v Jabkenicích u Nymburka.

  • Castoři – 27. - 29.4.2007
  • Polluxové 27.4. – 1.5. 2007

Cílem tohoto víkendu bylo především seznámení Castorů, Polluxů a týmu a seznámení s požadavky, které budou podmínkou k splnění VZk a absolvenci kurzu. Výrazná část víkendu byla věnována informacím o experimentální podobě VZk.

Třetí víkend Castor + Pollux

8. – 10.6.2007 na Červeném Hrádku u Sedlčan.
Účastníci se lépe poznali navzájem, se členy týmu a s celou lesní školou, proběhly úvodní přednášky týkající se VZ. Castoři dostali zadání na „předakci“ – pedagogickou praxi v Mladé Boleslavi (viz níže)

Letní běh

  • Castoři – 3.8. - 19.8.2007 v Mladé Boleslavi a na Orlovech.
  • Polluxové 6.8. – 19.8.2007

Letní běh Polluxů na Orlovech začal přípravou velké zážitkové hry v lomu nedaleko Orlovů. V létě probíhaly přednášky instruktorů pro Polluxe, přednášky Polluxů pro Castory a instruktorů pro Castory.

Realizační tým Gemini 2007

Stálí instruktoři

Tomáš Řehák – Špalek – IK, OrgZk., OČK MET, vůdce školy

Jana Dubská – Ježek – IK, zástupce vůdce školy, odborný lektor pro táboření, členka Pollux týmu

Alena Černá - Veverka – IK, šéfinstruktor pro ILŠ Pollux

Ladislav Pelcl - Bilbo – IK, šéfinstruktor pro VLK Castor

Ondřej Polák – Kasař – IK, OrgZk., odborný lektor pro obor Organizace a právo, člen Castor týmu

Marcela Pavlová – Máca – IK, OČK PSY, odborný lektor pro obor Psychologie, členka Castor týmu

Marie Řeháková – Maru – OČK HOS, odborný lektor pro obor Hospodaření, hospodář akce, šéfka servis týmu

Bořek Slunéčko – IK, OČK HOS, odborný lektor pro obor Hospodaření, člen Pollux týmu

Jiří Červenka - Červík – IK, odborný lektor pro obor PED, člen Pollux týmu

Vít Růžička – Víťa – IK, OČK EKO, předseda zkušební komise VZ

Markéta Strnadová – IK, odborný lektor pro obor Metodika, členka Castor týmu

Barbora Tichlavová - Rozárka – IK, odborný lektor pro vedení oddílu, členka Pollux týmu

Jiří Zajíc - Edy – OČK, odborný lektor pro myšlenkové základy skautingu

Hanka Dvořáková – IK, OČK EKO, odborný lektor pro přírodu a ekologii, členka Pollux týmu

Miloslava Fousková - Míla – IK, odborný lektor pro kulturu a estetiku, členka Castor týmu

Barbora Kolářová – Brčko – IK, členka Castor týmu

Veronika Červenková – Verča – členka Pollux týmu

Kristýna Hobzová – Kiki – tajemník školy, tajemník zkušební komise

Další členové realizačního týmu

Jaroslav Rajl – Kaktus IK, člen Pollux týmu

Kateřina Rajlová – Kačka IK, členka Castor týmu

Magda Ježková – IK, odborný lektor pro obor Zdravověda

Petr Sýkora – Vitamín – člen servistýmu

Vojtěch Frölich – Krab – člen servistýmu

Břetislav Fiala – Goro – IK, člen servistýmu

Bohumila Sedlačíková – Ťap – členka servistýmu

Veronika Strnadová – Brusinka – členka servistýmu

Hana Bělohradská – Klíště – členka servistýmu

Stanislav Komárek – Pekárek – kuchyň tým

Kateřina Juřičková – Katy – kuchyň tým

Petr Pavlík – Šaman - odborný lektor

Účastníci

Castor

Vůdcovského lesního kursu se zúčastnilo celkem 30 účastníků, z toho 17 žen a 13 mužů. V průběhu vůdcovských zkoušek v závěru letního běhu absolvovalo 28 účastníků; dvě účastnice mají možnost dodělat si chybějící z oborů během lhůty 18 měsíců, jak to stanovuje ŘVČČJ.

Pollux

Mezi 9 frekventanty ILŠ Pollux bylo 6 mužů 3 ženy. Absolventský list a instruktorský dekret si v létě odvezlo 8 z nich. Absolvence nebyla uznána jednomu účastníku.

Výchovné zaměření akce

Jedná se o kombinovanou akci, vycházející z organického spojení instruktorské lesní školy (zvané Pollux) a vůdcovského lesního kursu (zvaného Castor). Některé výchovné cíle mají tyto dva „blíženci“ společné, některé jsou specifické jen pro jednoho z nich.

Specifické cíle pro ILŠ Pollux

Pollux je instruktorskou lesní školou, jejímž cílem je – v souladu s ŘVČČJ – připravovat činovníky pro role ve výchově činovníků. Absolventi Polluxu by měli být schopni zastávat nejrůznější role ve výchově činovníků, důraz je však kladen zejména na tyto:

  1. Instruktor LŠ nebo VLK
  2. Člen nebo předseda zkušební komise VZk

Frekventanti dostávají určité základní penzum teorie v přednáškách zkušených instruktorů, jádrem jejich přípravy je ale samostatná praxe. V tomto ohledu slouží frekventanti VLK („Castoři“) jako „cvičná družina“. Polluxové totiž pro Castory připravují většinu jejich programů, připravují je na složení VZ a podílí se i na průběhu vlastních zkoušek jako přísedící zkušební komise. Za dobu své účasti by měli být prakticky i teoreticky připraveni na vlastní činnost v instruktorských sborech a zkušebních komisích. Předpokladem je, že se školy účastní již jako odborníci ve svém oboru – Gemini nemá aspiraci jejich odborné vědomosti prohlubovat, pouze je obohatit o pedagogický a zejména andragogický rozměr.

Frekventanti ILŠ se rovněž podílejí (v průběhu úvodních víkendů) na přípravě a dramaturgii letního soustředění i předcházejících dvou seznamovacích víkendů – představuje to pro ně cenné cvičení na straně jedné a přibližuje to vlastní program školy potřebám frekventantům na straně druhé.

Specifické cíle Castor

Castor je vůdcovský lesní kurs, jehož hlavním cílem je připravit mladé činovníky pro roli skautských vůdců, tedy poskytnout jim teoretické vědomosti a praktické dovednosti potřebné k úspěšnému vedení skautských oddílů. Program je zaměřen zejména na vedení oddílů ve skautském věku, problematiky vedení vlčat a světlušek či roverů a rangers se dotýká pouze všeobecně. Součástí programového záměru Castorů je i ovlivňování postojů účastníků – zejména směrem k prohloubení pocitu sounáležitosti s ideou skautingu a s hnutím, které je jejím nositelem.

Významnou součástí programu je (po zkušenostech z minulých let z uprchlických táborů na území ČR, z Matiční ulice v Ústí nad Labem a z komunitního centra v Novém Městě pod Smrkem) zařazena pedagogická praxe, kde se frekventanti několik dní starají o děti z místní komunity. V letošním roce se jí frekventanti zúčastnili v Mladoboleslavském Centru 83. Toto centrum se specializuje na sociální služby mentálně postiženým klientům od předškolního věku do dospělosti. Castoři zde pro klienty centra připravovali po tři dny program.

Důležitý je i humanitární aspekt celé akce, ale především se ukazuje, že jde o nenahraditelnou pedagogickou a lidskou zkušenost s významným citovým a duchovním dopadem.

Pro příští ročník hledáme zase nějaké „nové“ místo, kde je potřeba programů pro děti zejména ze znevýhodněných sociálních skupin (romská komunita, postižení,…).

Součástí programu je samozřejmě i příprava ke složení vůdcovské zkoušky a vlastní zkoušky provedené v závěru letního běhu.

Společné cíle pro celé Gemini

Předpokládáme účast přibližně 35 frekventantů a zhruba 30 členů realizačního týmu. To celé dohromady představuje velkou akci a významně ztěžuje budování intimní atmosféry vzájemné sounáležitosti. Na straně druhé to přináší určité výhody, které chceme beze zbytku využít. Především je takto velké společenství ideálním prostorem pro výchovu a sebevýchovu k toleranci a ideálním zdrojem inspirace – „jak to dělají jinde“.

Stejně jako v minulých letech chce Gemini klást značný důraz na duchovní výchovu a kultivaci přesně podle Strategie Junáka (Skauting nabízí duchovní zakotvení necírkevního typu).

Vůdcovské zkoušky

Během letního běhu se uskutečnily experimentální vůdcovské zkoušky. Podrobněji o nich pojednává samostatná závěrečná zpráva o VZk 2007.