Kaktus

Z Gewiki
Přejít na: navigace, hledání
Malý velký muž


Jaroslav Kaktus Rajl[editovat]

Věk[editovat]

Poměrně čerstvě mi je 36 a nevím, nevím, jak je to možné, ale ten čas běží nějakstálerychleji :-)

Spojení[editovat]

ICQ: 495395976

Skype: kaktus.jr

Mail: kaktus.jr@centrum.cz

Facebook: Jaroslav Kaktus Rajl (tady mně asi zastihnete nejčastěji)

Já a skauting[editovat]

 • V kolika letech jsem se nechal zlákat skautingem?

Ve 13.

 • Co při mém vstupu na skautskou stezku hrálo důležitou roli?

Tak jako u hodně jiných lidí to byli kamarádi.

 • Kdy a jak dlouho jsem byl vůdcem oddílu (smečky, roje)?

Od 14 let jsem pomáhal s vedením oddílu a od 17 jsem ho samostatně vedl (ale pšššt to se neříká nahlas bo jsem ještě neměl papír). Oddíl v různých podobách (vlčata, skauti, roveři) fungoval až do roku cca 2009.

 • Kdy a kde jsem skládal vůdcovskou zkoušku?

V roce 1998 na VLK ELŠ

 • Jaké kursy a lesní školy jsem absolvoval a kdy?

Právě ten výše uvedený. No a pak samo sebou taky ILŠ Pollux 2005

 • Jako člen týmu:

Jako člen týmů jsem absolvoval leccos ale nebylo to nic z okruhu Škol, kurzů nebo workshopů oficiálně vedených a proklamovaných. Snad by jen za zmínku stálo členství v teamu Gemini. Ale kdo by se tím chlubil,že? :-))))) Jsem taková duše nedotčená :-)

 • Jaké jiné funkce jsem ve skautingu (v Junáku) zastával, kdy a jak dlouho?

Sem tam nějakou funkci utrpím. O funkce se vlastně raději moc nezajímám a ony se nezajímají o mě.

 • Jaký je můj důvod, proč jsem dosud zůstal skautingu věrný?

Důvodů mám spoustu: přes kontakt s mladými, s přáteli, s novými názory až po osobní růst a nechtění zatvrdnout a dohořet jako zbytečná větev.

Já a Gemini[editovat]

 • Kdy a v jaké pozici jsem se poprvé setkal s Gemini?

Poprvé jako Pollux v roce 2005.

 • Od kdy jsem členem týmu instruktorů Gemini?

Od podzimního setkání v roce 2005

 • Proč se na Gemini vracím?

Protože chci a protože chtějí i oni a taky proto, že hledám inspiraci a jiné názory. Navíc mně v poslední době hodně zajímá osobní rozvoj a cesta k němu. A kde jinde než na Gemini by se k němu člověk dostal, že, :-).

 • Co budu mít letos hlavně na starosti?

Letos jsem se upsal Castor teamu a i kyž to pro mě není pole neorané, každá taková věc je svým způsobem jedinečná a neopakovatelná. Mojí primární starsotí tedy budou Castoři a to, abychom se je snažili i nakonec při zkouškách přistihnout při tom, že dělají něco dobře :-). Někdy to dá fušku, ale většinou se to podaří. nejtěžší je, když nám v tom někdo aktivně brání. Selský rozum a otevřená hlava nejjednodušší recept k tomu, aby se nám to společně podařilo.

 • Nač se při tom těším a čeho bych se naopak nechtěl při tom dočkat?

Těším se na lidi a na drobnosti, kterých si moc lidí nevšímá, a dočkat bych se nechtěl bolení hlavy a zbytečných předsudků.

 • Jakou radu mám pro účastníky letošního vůdcovského kurzu Gemini?
 • Zapomeňte na to, že se něco doučíte až na místě. Chcete-li být v pohodě, tak si buďte při odjezdu jistí, že všechno zvládáte a že si vlastně jenom jedete užít prázdniny.
 • Buďte v klidu. Team tu není, aby na Vás hledal chyby. Budeme se Vás snažit přistihnout při tom, když budete dělat věci správně.
 • Gemini není o papíru - toho se dá dosáhnout mnohem jednoduššími cestami a ti, kteří chtějí mít ten papír právě z gemini a o nic jiného jim nejde dost často zjistí, že to není taková sranda za jakou to považovali. Nezapomínejte na to, že jste zodpovědní za to co se naučíte. Ano čtete dobře. To vy jste zodpovědní za to co se naučíte. Ne my, ne gemini, ne jakákoliv vzdělávací akce. Jen vy sami rozhodujete o tom, co si odkudkoliv odvezete. My uděláme všechno co budeme moct, abyste si toho mohli odvézt co nejvíc. Neúspěchem není to, že nakonec tu zkoušku neuděláte. Neúspěchem je to, že si neodvezete nic co by vás posunulo kupředu v tom být lepším vedoucím oddílu, lepším instruktorem. To co do Gemini dáte, to taky dostanete. A mnohem víc. Mějte jen otevřenou hlavu a oči. Nic víc po vás nechceme.

Já mimo skauting[editovat]

 • Jaká je moje „civilní profese“ – a jak jsem se na ní připravoval

Časy se mění a do hrabalovských deseti povolání mi schází už jen kousek. V současné době se z důvodu přílišného množství volného času zabývám hned dvěma věcmi. Na půl úvazku pracuji v Městské knihovně v Praze, kde se starám o deskové hry spostu dalších zábavných věcí. Na druhý půlúvazek stavím přírodní domy. Domy ze dřeva, hlíny a slámy. A ano, něco takového opravdu vydrží. A ne nesežerou to myši.

 • Komu nebo čemu se ještě věnuji kromě své práce (studia) a skautingu?

Když už mi náhodou zbyde nějaký čas po pracích a Gemini, tak si rád čtu, hraju deskovky, píšu si, a rád jím. A věřte mi, že pak už mi moc času nezbývá.

 • Můj oblíbený sport:

Cokoliv kromě bílých radovánek. Tam jsem jak slon na sněhu. I když na druhou stranu snowboard jsem vzal na milost a rád se na něm projedu

 • Můj oblíbený druh hudby:

Mohu poslouchat i vážnou, folk, instrumentálky – housle, saxík, klavír, kytaru… Prostě cokoliv co má nějakou melodii a je tomu rozumět. Podlední dobou rád objeduji nové texty a nové interprety. Pomáhá mi k tomu i Jódlování v SI, kam rád zajdu zahulákat si nějakou tu písničku.

 • Moje oblíbené knížky:

Co tahle raději autory? Sapkowski, King W., Fulghum, Kulhánek, Žamboch, O. S. Card, Abnett, Rečková, Šlechta, a další a další, které si na povel nevybavím, ale ukažte mi jméno autora a určitě jsem od něj něco četl ( nejspíš ;-) ) Tohle bylo spíš sci-fi a fantasy, ale aby bylo vidět, že nejsem jenom nějaký úzkoprofilový čtenář tak bych mohl zmínit třeba Exupéry, Remarque, Mann, Čapek, Feynman, Zahradníček, Holub, Skácel ... V poslední době se víc a víc zajímám o české autory fantastiky a sci-fi žánrů. Takový Bartoš, Fabian, Drescher, Rohlík, Kotouč se mi líbí čím dál víc.


Co vám o sobě ještě chci sdělit[editovat]

Tomu byste stejně nevěřili, tak přijeďte a poznejte mě sami :-):-):-)

Kaktus pro vás[editovat]

O Gemini

Na první pohled jen obyčejné, cize znějící slovo. Tři slabiky, šest písmen. Vlastně nic. Zazní tvrdě a hned nato měkce a malinkatě. Rozhodně zvláštní slovo. Samo o sobě zvuk bez významu. Jenomže právě ten význam dává slovu duši.

Jakou? Strašidelnou pro toho, kdo o ní slyšel od jiných. Nevyspalou pro toho, kdo vydržel poslouchat a nespat. Bolavou a ušpiněnou zvenčí i zevnitř, když jste nevěděli, co po vás chce.

Ale také přátelskou pro toho, kdo ji zažil na vlastní kůži. Klidnou pro toho, kdo umí odpočívat a povzbudivou a inspirující ve chvíli, kdy jste konečně pochopili.

Zvláštní je na ní to, že ji nikde neuvidíte. Nemůžete ji popřát dobré ráno ani chuť k jídlu. Nezasednete jí místo v Čajovně, ani Vás nevyautuje ze vzduchu. Je divná. Nemá rodné číslo, ani úrazovou pojistku. Ale je tam. Tady. V každém z nich. V každém z Vás, koho bude potkávat od jara až do léta.

Dá se v ní prožít tolik. Ta cizí duše Vám toho o Vás řekne pěknou fůru. Postaví Vás před Zrcadlo, prožene Vás bahnem a nejistotou vlastních rozhodnutí, vykopne Vás do Nového světa, nahé a nepřipravené a pak Vás zase vtáhne zpět a vyhojí vám šrámy. Některé. Donutí Vás dělat věci které jste nikdy dřív nedělali. Donutí Vás myslet. Jinak. Do hloubky a doširoka. Psát. Z hloubky a zeširoka. Mluvit. Stručně, jasně a k věci, protože jinak Vás neuslyší. Přinutí vás mít strach a když ne strach tak aspoň obavy z vlastní dostatečnosti pro to, co jste se rozhodli dělat. Vychovávat děti. Donutí Vás dělat to, co je správné, tak, jak jste si kdysi slíbili.

Ale prožijete jen to, co si v ní sami dovolíte prožít. Bude taková, jakou ji budete chtít mít. Chcete-li se jí bát, pak neobstojíte. Budete-li otevření novému, dostanete dary na celý život.

Je toho tolik, co se o ní dá říct. A přitom je to jen takové obyčejné, cize znějící slovo. Gemini.


Ostatní o Kaktusovi[editovat]

No samotného by mě zajímalo, co o mně říkají ostatní. Tak se vy ostatní vyjádřete a prozraďte co si o mě říkáte :-)