Orlovy

Z Gewiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orlovy večer

Mladý muž se seděl na zápraží, záda opřena o dveře myslivny.
U kolenou měl orosený džbánek s pivem
a očima sledoval mraky narudlé od zapadajícího slunce,
jak plují nad vrcholky stromů.
Sem, na tato místa vyvede žáky žižkovské reálky,
sem je vezme ze zaprášených a špinavých ulic.
A nechá je dýchat vzduch provoněný smůlou,
bosýma nohama hmatat hebkost mechu i pružnost trávy.
Zrovna sem, k Vorlovské myslivně, do Lipnického podhradí.
Ano, to bude dobré. Pustí se do toho scoutingu.


Každá skautská základna má svou jedinečnou, neopakovatelnou atmosféru. Ale Orlovy jsou zcela mimořádné. Můžete se posadit na zápraží, na kterém sedával Svojsík, když hledal cesty k novému průkopnickému směru výchovy mládeže u nás. Můžete přemýšlet o tom, zda támhleten vysoký smrk pamatuje smích mladého Wolkera, když šel do myslivny za panem profesorem, bratrem vůdcem.

Orlovy jsou s Gemini spojeny od samého počátku. Jen v jednom roce - 1999 - jsme letní běh měli jinde. Ten rok totiž na Orlovech probíhala velká rekonstrukce. Dřevěné podlahy napadené dřevomorkou byly vystřídány nezdolnými a hygieničtějšími dlaždicemi. Ale stejně to bylo s tou dřevěnou podlahou člověčejší...

Orlovy vlastně nejsou pro Gemini moc praktické. Jsou strašně malé. Já vím, pro nás je malá asi každá základna, ale v létě tady spíme, opravdu kde se jen dá. A nemáte představu, jaký frmol je ráno u čtyř umyvadel na šedesát lidí. A jít se o přestávce vyčůrat - no záchodů také není moc. A letos ještě došla voda ve studni. Rybníček je zanesený bahnem. Tyčovina v okolí není a louka je samý krtinec. A ještě tam mají mizerný signál všichni mobilní operátoři. Prostě to vlastně vůbec není vhodná základna.

A tak si čas od času řekneme, že bychom mohli změnit lokál a jet v létě někam jinam. Někam, kde bude spousta záchodů a umyvadel a přespočet postýlek a ... a pak si představíme, jak hřeje sluníčko na zápraží, jak šumí les kolem Wolkerova pomníčku a jak chladí voda v Lipnickém lomu a jedeme na Orlovy. Kam také jinam. Orlovy jsou jenom jedny.


Jak se dostat na Orlovy autem[editovat | editovat zdroj]

Výchozím bodem je obec Kejžlice (kam se dá přijet buď od Humpolce nebo od Světlé nad Sázavou).

Z hlavní se v Kejžlicích odbočí na západ na Nový Dvůr - odbočka je značená, souřadnice křižovatky jsou 49°35'25.58"N,15°23'32.77"E. Při příjezdu z Humpolce uhýbá hlavní v pravém úhlu doleva a odbočka jde pár metrů rovně a pak uhne doprava - po té je třeba jet.

Projede se Novým Dvorem (je to jen malá osada, pár baráků). Po pravé straně je les. Ve chvíli, kdy začíná les i vlevo, odbočuje doprava několik lesních cest. Souřadnice této křižovatky jsou 49°35'17.49"N,15°24'56.39"E.

Z lesních cest je třeba si vybrat tu vpravo, vrací se trochu zpátky na jihovýchod. Není asfaltovaná, ale je většinou velmi dobře sjízdná i pro auta typu Octavia. Po cestě jet pořád dál, nepamatuji si tam na žádné rozcestí, které by člověka zavedlo někam jinam. Vodítkem může být zelená turistická značka. Pokud se vydáte po modré turistické značce, jste na špatné cestě!

Cesta vede přímo kolem vrat základny, je to první větší chalupa. Přesné souřadnice jsou 49°34'51.36"N,15°24'36.99"E.

Nedoporučuji jet po zelené v obráceném směru od Kejžlic - cesta je sice kratší, ale o dost horší. S offroadem je to asi v pohodě, s běžným osobním autem bych to neriskoval...

Jak se dostat na Orlovy bez auta[editovat | editovat zdroj]

Z Lipnice nad Sázavou[editovat | editovat zdroj]

Do Lipnice nad Sázavou jezdí autobusy ze Světlé nad Sázavou a z Havlíčkova Brodu, kam se lze dopravit vlakem.

Z Lipnice se vydáte po modré turistické značce směrem na jih až přijdete na křižovatku se silnicí mezi Kejžlicemi a Bratroňovem - bod "Nový Dvůr - rozcestí". Další postup viz cesta autem - to je totiž to místo, kde se při cestě autem uhýbá ze silnice na lesní cestu.

Celá cesta je asi 5km, tak na hodinu ostřejšího pochodu , viz mapka převzatá se serveru mapy.cz:

Z Okrouhlice[editovat | editovat zdroj]

Okrouhlice je nejbližší železniční zastávka, nestaví zde ale všechny vlaky, některé rychlíky staví ve Světlé nas Sázavou, ale nikoliv v Okrouhlici - viz jízdní řády [1].

Cesta vede po zelené značce do Lipnice a dále viz výše, celkem něco přes dvě hodiny ostré chůze.


Dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Topologie sítě

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Poštovní adresa[editovat | editovat zdroj]

Budete-li si chtít na Orlovy poslat pohled, můžete. Adresa je následující:

Pan(í) XY
Gemini
pošta Kejžlice
394 52


Webová stránka základny

Orlovy na skautské křižovatce


Kontakty na Orlovy (pouze pro Tým)