Editace stránky Vzk/Vedení K2

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
{{Pahýl}}
__NOTOC__
__NOTOC__


[[Vzk/Balíčky]]
[[Vzk/Balíčky]]


=== Znění kompetence: ===
<h3>Znění kompetence:</h3>
<b>Zná základní styly vedení a ví, v jakých situacích je vhodné je použít (umí rozpoznat, kdy je čas na diskuzi a kdy je čas na rozhodnutí</b>
<b>Znění kompetence sem, aby bylo tučné</b>




=== Upřesnění obsahu kompetence: ===
<h3>Upřesnění obsahu kompetence:</h3>
* Ví, že existují různé styly (přístupy) vedení - zejména podle míry uplatnění autority vedoucího. Dokáže popsat tyto styly:
Sem přijde cca 5 – 10 řádek, které usnadní porozumění kompetenci; objasní, o co v první řadě jde; co je pro zvládnutí kompetence nejdůležitější, nejpodstatnější.
** Direktivní (též autoritativní) - vedoucí rozhoduje, členové se na rozhodnutí nijak nepodílejí
** Konzultativní - členové projeví své názory, vznesou argumenty, poté se vedoucí rozhodne
** Participativní (též demokratický) - vedoucí rozhoduje spolu s členy, tedy i oni mají přímý vliv na rozhodnutí. Tento styl zahrnuje jak rozhodování s rovným hlasem (hlas vedoucího platí stejně jako hlas kteréhokoliv člena). tak různé odchylky (právo veta vedoucího apod...)
** Liberální (též delegativní, Laissez-faire) - vedoucí nechává členy konat, jak oni sami uznají za vhodné a do jejich činnosti nevstupuje.


* Má představu, že míra uplatnění autority (a naopak míra participace členů, tedy jejich podílu na rozhodování) se odvíjí především podle těchto zásad:
** Direktivní řízení je typickým stylem krizového řízení. V případě krize, tedy bezprostředně hrozícího vážného nebezpečí přebírá vedoucí absolutní a nedělitelnou odpovědnost, vydává příkazy, které je třeba neprodleně uposlechnout. Pokud čas dovolí a členové jsou schopni přispět dobrými nápady nebo náměty, připadá v úvahu styl konzultativní, který však přesto končí jasným rozhodnutím vedoucího.
** Liberální řízení je možné tehdy, jestliže členové jsou kompetentní (způsobilí situaci zvládnout) a dá se předpokládat, že domýšlí následky svého jednání. Ve skautském prostředí je to styl typický pro běžný život roverských kmenů, přípravné týmy kurzů a dalších akcí apod.
** Demokratické řízení má největší časovou režii - rozhodování trvá nejdéle a samotný proces může být nepříjemný (všichni se donekonečna dohadují o pitomostech). Na druhou stranu rozvíjí schopnosti členů - nejen se dozvídají informace o věci samé, ale také se učí diskutovat, obhajovat svůj názor a případně se podřídit vůli většiny.
** Přístup každého vedoucího se může a má měnit podle situace - každý z výše popsaných stylů má asi v životě každého skautského společenství někdy své místo. Volba přístupu a míry autority je také závislá na osobním nastavení vedoucího (ale i členů), zvyklostech a dalších okolnostech.


* Ví, v jakých situacích může nechat rozhodovat členy oddílu, kdy s nimi o rozhodnutí diskutovat a kdy musí rozhodnout sám bez diskuse
<h3>Minimální úroveň:</h3>
 
Nejlépe ve formě odrážek, které jsou jasnými indikátory, zda uchazeč kompetenci zvládá, nebo ne:
 
* Uchazeč umí vyjmenovat nejméně 3 ...
=== Minimální úroveň: ===
* Uchazeč dokáže v modelové situaci rozpoznat ...
* Uchazeč umí vyjmenovat 3 styly vedení (ze 4 výše uvedených) a ke každému vysvětlit, čím je charakteristický (jak rozhodování probíhá) a pro jaké situace se hodí - doloží ke každému stylu několik příkladů. Znalost názvů jednotlivých stylů je sice žádoucí, ale není nutná.
* Uchazeč dokáže popsat postup při ...




<h3>Doporučení k dalšímu osobnímu rozvoji uchazeče:</h3>
<h3>Doporučení k dalšímu osobnímu rozvoji uchazeče:</h3>
''Kam dál, jak může uchazeč tuto kompetenci dál rozvíjet (v případě klíčových a rozvojových kometencí), kam nasměřovat jeho pozornost, jak si získanou kompetenci upevňovat a obnovovat ...''
Kam dál, jak může uchazeč tuto kompetenci dál rozvíjet (v případě klíčových a rozvojových kometencí), kam nasměřovat jeho pozornost, jak si získanou kompetenci upevňovat a obnovovat ...




<h3>Poznámky:</h3>
<h3>Poznámky:</h3>
''Další poznámky ke kompetenci - například souvislosti s jinými kompetencemi apod.''
Další poznámky ke kompetenci - například souvislosti s jinými kompetencemi apod.




<h3>Doporučená literatura:</h3>
<h3>Doporučená literatura:</h3>
[[Doporučená literatura/Vedení lidí#Mějte je rádi a veďte je|P.B.Malone: Mějte je rádi a veďte je]]
Literatura doporučená k dalšímu studiu. Buď ve formě korektních bibliografických citací (nejlépe okopírovaných z katalogu nějaké knihovny - třeba [http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=SKCM souborný katalog CASLIN],  či [http://www.mlp.cz/cgi/ebaweb katalog MKP]) nebo přímo on-line odkazů na internetové zdroje - např. http://www.skaut.cz/provoz/documents/stanovy_junaka.doc




[[Kategorie:Vůdcovská zkouška]] [[Kategorie:Sylaby]]
[[Kategorie:Vůdcovská zkouška]] [[Kategorie:Sylaby]]
Všechny příspěvky do Gewiki jsou zveřejňovány podle Gewiki licence 1.0 (podrobnosti najdete na Gewiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Gewiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

Abyste mohli editovat tuto stránku, musíte zodpovědět níže uvedenou otázku (další informace):

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)