Agora: Porovnání verzí

Z Gewiki
m (interpunkce)
(přesun postupu řešení problémů)
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:PicDelp.jpg|right]] Vítáme vás u pokračování AGORY - '''Delphské poradenství'''. Zde se blíže podíváme na vaše problémy a dá-li nám Olympus dostatek síly, tak je i s trochou štěstí úspěšně vyřešíme.
[[Soubor:PicDelp.jpg|right]] Vítáme vás u pokračování AGORY - '''Delphské poradenství'''. Zde se blíže podíváme na vaše problémy a dá-li nám Olympus dostatek síly, tak je i s trochou štěstí úspěšně vyřešíme.


Jakýkoliv problém je velice důležitý ukazatel. Nejen vůdci oddílu, ale i rodičům, vůdci střediska i komukoliv dalšímu může nastavit velice kritické zrcadlo – jinými slovy – zpětnou vazbu k fungování oddílu. Pojďme tedy do toho, nebojme se problémy „hledat“ a pojmenovávat. Pomáhá to k hledání jejich řešení...
==Postup řešení problému==
#'''analýza''' - podle indicií zjistím problém
#'''diagnóza A''' - podle zjištěných příčin určím problém
##''komunikační problém''
##''problém vedení''
###metodický
###programový
###etc.
#'''diagnóza B''' - ujistím se, že zjištěná příčina je prapříčinou
#'''vyhodnocuji''' - hledám vhodné nástroje k řešení problému
#'''aplikace''' – použiji vybrané metody k odstranění problému
#'''evaluace''' - zhodnotím (ne)vyřešení problému
== Jak na to v praxi ==
Dítě nejede na výpravu (1. '''analyzuji'''). Teď je na nás, zjisti proč (2. '''diagnostikuji A'''). Zjistíme, že dítě má pocit z velkých nároků, které na něj mohou být kladeny na výpravě. Nyní musím objektivně zhodnotit, zda je pocit objektivní, či zda má nějaké další příčiny (v nás, v jiných dětech = v nás). Když se nad problémem dále zamýšlím a pídím (3. '''diagnostikuji B''' - hledám prapříčiny),
*všimnu si na družinovce, že dítě je šikanováno -> odbourat „problém vedení“ (4. '''vyhodnocuji''', 5. '''aplikuji''').
*nepozoruji žádný další problém ani jeho náznaky -> odbourat „komunikační problém“ (4. '''vyhodnocuji''', 5. '''aplikuji''').
Na závěr zhodnotím (6. '''evaluuji''') da se povedlo problém odstranit, případně celý proces zopakuji.
Při hledání příčin, je potřeba jít vždy až k prapříčině, tedy k tomu, co je opravdu základem problému. Pokud zjistím, že dítě nejezdí na výpravy, protože mu přijde příliš náročná, a to je z důvodu strachu z ponížení před ostatními, a to z důvodu, že nedokážu zabavit ostatní děti a tím zabránit pocitu ponižování, a to proto, že oddíl vedu sám, nepomůže, když se pokusím zlepšit program a prapraprapříčinu nechám bez posunu.
== Řešení ==
*''komunikační problém'', je poměrně jednoduché ho vyřešit. Vzniká zpravidla chybou při předávání informace při odesílání nebo příjmu (hovoříme nesrozumitelně, jiné výrazové prostředky atd.). Stačí tedy příjemce sdělení přesvědčit o skutečnosti (je dost veliký, má na to, je to bezpečné protože...).
*''problém vedení'' (programový, metodický...), je to vždy o něco náročnější, protože chyba vznikla na naší straně a často je potřeba změnit již zažité postupy nebo i tradice. Prvním řešením těchto problémů, je najít jejich [[prapříčina|prapříčinu]]. Jde  vždy o to, rozebrat si problém dopodrobna a pak řešit každou z příčin zvlášť.
'''pozn.:''' všechny problémy, na které v Delphském poradenství najdete odpovědi, pracují s [[prapříčina|prapříčinou]], tedy pracují s tím, že vaším problémem (prapříčinou vašeho problému) je opravdu to, co je jako problém popsáno.
== Příklad ==
řešení problému podle schematu najdete například u problému [[Jak lépe motivovat děti nebo jejich rodiče k účasti na výpravách?]]


Jak obecně řešit problémy a jejich příčiny najdete na stránce věnované [[Problém|tomuto tématu]].





Verze z 17. 6. 2007, 16:45