Editace stránky Agora

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
<noinclude>
[[Soubor:PicDelp.jpg|right]] Vítáme vás u pokračování AGORY - '''Delphské poradenství'''. Zde se blíže podíváme na vaše problémy a dá-li nám Olympus dostatek síly, tak je i s trochou štěstí úspěšně vyřešíme.
[[Soubor:PicDelp.jpg|right]] Vítáme vás u pokračování AGORY - '''Delphské poradenství'''. Zde se blíže podíváme na vaše problémy a dá-li nám Olympus dostatek síly, tak je i s trochou štěstí úspěšně vyřešíme. Co je to Agora a jaká je její [[historie Agory|historie]]?


Jak obecně řešit problémy a jejich příčiny najdete na stránce věnované [[Problém|tomuto tématu]].  
Jakýkoliv problém je velice důležitý ukazatel. Nejen vůdci oddílu, ale i rodičům, vůdci střediska i komukoliv dalšímu může nastavit velice kritické zrcadlo – jinými slovy – zpětnou vazbu k fungování oddílu. Pojďme tedy do toho, nebojme se problémy „hledat“ a pojmenovávat. Pomáhá to k hledání jejich řešení...


= Zatím jsou zpracovány rady na následující témata: =
</noinclude>
'''Problémy s autoritou:'''
*[[Pokud vedení nechodí na schůzky, rádce nemá autoritu, místo programu se pak dělají hlouposti.]]
*[[Málo lidí – výrazná autorita chybí]]
*[[Starší skautky mě berou spíš jako starší kamarádku a ne jako vedoucí oddílu; Jak získat autoritu u rangers, které jsou stejně staré jako já?]]


'''Klubovna:'''
*[[Klubovna nám padá na hlavu…]]


'''Komunikace a vztahy na úrovni střediska a oddílové rady:'''
==Postup řešení problému==
*[[Vůdkyně roje nechce předat světlušky do oddílu.]]
#'''analýza''' - podle indicií zjistím problém
*[[Problém s oldskautem, který odmítá spolupráci chlapeckého a dívčího oddílu. Mezi skauty je autoritou, tudíž se chlapci přiklánějí k němu.]]
#'''diagnóza A''' - podle zjištěných příčin určím problém
*[[Stávající oddílový vedoucí odmítá uvažovat o jakémkoli výchovném plánu nebo výchově celkově (přesto je pro oddíl cenný jinými vlastnostmi). Jak to s ním řešit – má to smysl?]]
##''komunikační problém''
*[[Jak efektivně udělat oddílovou radu?]]
##''problém vedení''
*[[Rozpory mezi vedoucím tábora a vedoucím oddílu.]]
###metodický
*[[Lenost vedoucích oddílů.]]
###programový
*[[Nedostatek lidí, co by něco dělali.]]
###etc.
*[[Kdy a jak se přidávají „děti“ do vedení?]]
#'''diagnóza B''' - ujistím se, že zjištěná příčina je prapříčinou
*[[Generační problémy ve vedení.]]
#'''vyhodnocuji''' - hledám vhodné nástroje k řešení problému
*[[Máme vedoucího, který je sice schopný, ale jde proti vedení a nedá si říct.]]
#'''aplikace''' – použiji vybrané metody k odstranění problému
#'''evaluace''' - zhodnotím (ne)vyřešení problému
 
== Jak na to v praxi ==
Dítě nejede na výpravu (1. '''analyzuji'''). Teď je na nás, zjisti proč (2. '''diagnostikuji A'''). Zjistíme, že dítě má pocit z velkých nároků, které na něj mohou být kladeny na výpravě. Nyní musím objektivně zhodnotit, zda je pocit objektivní, či zda má nějaké další příčiny (v nás, v jiných dětech = v nás). Když se nad problémem dále zamýšlím a pídím (3. '''diagnostikuji B''' - hledám prapříčiny),
*všimnu si na družinovce, že dítě je šikanováno -> odbourat „problém vedení“ (4. '''vyhodnocuji''', 5. '''aplikuji''').
*nepozoruji žádný další problém ani jeho náznaky -> odbourat „komunikační problém“ (4. '''vyhodnocuji''', 5. '''aplikuji''').
Na závěr zhodnotím (6. '''evaluuji''') da se povedlo problém odstranit, případně celý proces zopakuji.
 
Při hledání příčin, je potřeba jít vždy až k prapříčině, tedy k tomu, co je opravdu základem problému. Pokud zjistím, že dítě nejezdí na výpravy, protože mu přijde příliš náročná, a to je z důvodu strachu z ponížení před ostatními, a to z důvodu, že nedokážu zabavit ostatní děti a tím zabránit pocitu ponižování, a to proto, že oddíl vedu sám, nepomůže, když se pokusím zlepšit program a prapraprapříčinu nechám bez posunu.
 
== Řešení ==
*''komunikační problém'', je poměrně jednoduché ho vyřešit. Vzniká zpravidla chybou při předávání informace při odesílání nebo příjmu (hovoříme nesrozumitelně, jiné výrazové prostředky atd.). Stačí tedy příjemce sdělení přesvědčit o skutečnosti (je dost veliký, má na to, je to bezpečné protože...).
 
*''problém vedení'' (programový, metodický...), je to vždy o něco náročnější, protože chyba vznikla na naší straně a často je potřeba změnit již zažité postupy nebo i tradice. Prvním řešením těchto problémů, je najít jejich [[prapříčina|prapříčinu]]. Jde  vždy o to, rozebrat si problém dopodrobna a pak řešit každou z příčin zvlášť.
 
'''pozn.:''' všechny problémy, na které v Delphském poradenství najdete odpovědi, pracují s [[prapříčina|prapříčinou]], tedy pracují s tím, že vaším problémem (prapříčinou vašeho problému) je opravdu to, co je jako problém popsáno.


'''Vychovávání spolupracovníků a nástupců'''
== Příklad ==
*[[Když mám rozdělit úkoly]] související např. s nějakou akcí (vyrobit plakátek, napsat článek,…) nemám úspěch v nalezení ochotného člověka (ačkoliv nabízím, že mu s tím pomůžu atd.)
řešení problému podle schematu najdete například u problému [[Jak lépe motivovat děti nebo jejich rodiče k účasti na výpravách?]]
*[[Členové vedení oddílu nepřicházejí s vlastní iniciativou.]]
*[[Chybějící generace vůdců v oddíle.]]
<noinclude>
'''Spolupráce s rodiči:'''
*[[Rodiče nemají zájem o informace o dění v oddíle – na schůzku s rodiči přijde z 15 rodičů jeden.]]
*[[Jak lépe motivovat děti nebo jejich rodiče k účasti na výpravách?]] 100% účast je na schůzkách skoro vždy, na výpravách 50% a na táboře 40%.
*[[Děti se neúčastní akcí]]
*[[Těžkosti s aktivním navázáním spolupráce (komunikace) s rodiči.]]
*[[Jak přesvědčit rodiče (skauty, skautky,…), aby jejich děti jely na letní tábory?]] (a nechodily „jen“ přes rok na schůzky)?


'''Roveři a rangers:'''
*[[Roverský kmen – začal, ale brzo nechvalně skončil. Pomůže vedoucí?]]
*[[Nevelké nadšení Roverů a Rangers pro skautský program a práci pro oddíl.]] Málo aktivní roveři. Chodí na akce, které připraví někdo jiný, ale když mají zorganizovat akci oni pro ostatní, tak skutek utek. Lenost R&R: malá účast na akcích – potřeba motivace (větší akce,…)


'''Stezky:'''
*[[Problém se zaváděním stezek]]


'''Ostatní:'''
= Zatím jsou zpracovány rady na následující problémy: =
*[[Vůdkyně roje nechce předat světlušky do oddílu.]]
*[[Problém s oldskautem, který odmítá spolupráci chlapeckého a dívčího oddílu. Mezi skauty je autoritou, tudíž se chlapci přiklánějí k němu.]]
*[[Rodiče nemají zájem o informace o dění v oddíle – na schůzku s rodiči přijde z 15 rodičů jeden.]]
*[[Klubovna nám padá na hlavu…]]
*[[Starší skautky mě berou spíš jako starší kamarádku a ne jako vedoucí oddílu; Jak získat autoritu u rangers, které jsou stejně staré jako já?]]
*[[Děti na akcích se zabývají přehrávači, mobily apod., co s tím?]]
*[[Děti na akcích se zabývají přehrávači, mobily apod., co s tím?]]
 
*[[Jak lépe motivovat děti nebo jejich rodiče k účasti na výpravách?]] 100% účast je na schůzkách skoro vždy, na výpravách 50% a na táboře 40%.
[[Kategorie:Agora]]
</noinclude>
Všechny příspěvky do Gewiki jsou zveřejňovány podle Gewiki licence 1.0 (podrobnosti najdete na Gewiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Gewiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

Abyste mohli editovat tuto stránku, musíte zodpovědět níže uvedenou otázku (další informace):

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)
Citováno z „http://www.gewiki.cz/Agora