Organizační neřád Gemini

Z Gewiki

Hlava I. – úvodní ustanovení[editovat | editovat zdroj]

  1. Tento organizační neřád není řádem ve smyslu Stanov Junáka. Je dobrovolnou dohodou dospělých a svéprávných lidí, kteří cosi užitečného a důležitého vytvářejí ve svém volném čase bez nároku na odměnu. A stejně dobrovolně, jako se připojují ke společnému dílu, tak na sebe dobrovolně berou závazek kázně, který pomůže kvalitě společného díla a tím radosti a uspokojení všech zúčastněných.
  2. Ustanovení neřádu jsou vesměs psána jen v mužském rodě i tam, kde může být rod ženský či střední (vůdce – vůdkyně – vůdčátko). Ušetří se tím významné množství papíru a recyklovatelných elektronů.

Hlava II. – struktura školy[editovat | editovat zdroj]

  1. Tým lesní školy Gemini (dále jen Tým) se skládá ze všech, kteří se na škole podílejí přednostně v roli toho, kdo vzdělává účastníky nebo tomuto vzdělávání pomáhá. Tým se skládá zejména z:
    • instruktorského sboru,
    • hospodáře a tajemníka,
    • servistýmu a kuchyňtýmu a
    • instruktorů na částečný úvazek („letní“ či „jarní“ instruktoři apod.)
    Za členy Týmu lze ve specifických situacích považovat i externí lektory, poradce z řad bývalých instruktorů, děti (narozené i ještě nenarozené), psy, kočky, digitální chobotnatce a jiné virtuální existence.
  2. Tým je velký a proto nemůže v plném rozsahu pracovat jako tým. V rámci Týmu existují různé kompetenční struktury, funkce a odpovědnosti. Proto vznikl tento organizační neřád.
  3. Instruktorský sbor Gemini se v souladu s Řádem pro vzdělávání činovnic a činovníků Junáka (ŘVČČJ) sestává z:
    • vůdce školy a jeho zástupce,
    • šéfinstruktora Polluxu a šéfinstruktora Castoru a jejich zástupců,
    • stálých instruktorů,
    • instruktorů-elévů,
    • tajemníka a šéfa servistýmu a
    • dalších činovníků s instruktorskou kvalifikací, kteří se zúčastní celé akce (bez ohledu na jejich funkční zařazení v servistýmu, kuchyni či jinde), pokud se členství v instruktorském sboru nezřekli.
  4. Vůdce školy jmenuje pořadatel akce. Do doby, než je provedeno toto jmenování, vykonává funkci vůdce školy ten, koho zvolí instruktorský sbor předchozího ročníku.
  5. Vůdce si svého (prvního) zástupce jmenuje se souhlasem instruktorského sboru.
  6. Stálými instruktory jsou ti, kteří byli do této funkce jmenováni vůdcem školy a splňují následující podmínky:
    • mají instruktorskou kvalifikaci a
    • zúčastní se celé školy včetně její přípravy (porad) pouze s obvyklými absencemi vynucenými okolnostmi a
    • jmenování přijali.
      Výkon funkce stálého instruktora je činovnickou funkcí ve smyslu Stanov a řádů Junáka.
  7. Instruktory-elévy jsou členové Polluxtýmu a Castortýmu, kteří nemají instruktorskou kvalifikaci, ale
    1. zúčastní se celé školy včetně její přípravy (porad) pouze s obvyklými absencemi vynucenými okolnostmi a
    2. funkci instruktora-eléva přijali.
    Funkce instruktora-eléva není činovnickou funkcí ve smyslu Stanov a řádů Junáka.
  8. Tajemník a šéf servistýmu se rovněž zúčastní celé akce, podílejí se na přípravě a zajištění programu a jsou ve smyslu ŘVČČJ považováni za členy instruktorského sboru jako instruktoři-elévové.
  9. Šéfinstruktora Polluxu jmenuje na základě doporučení instruktorského sboru svým zástupcem pro záležitosti ILŠ Pollux vůdce školy. Šéfinstruktor jmenuje svého zástupce a členy Polluxtýmu se souhlasem vůdce školy, případně se souhlasem instruktorského sboru, pokud si to instruktorský sbor vyhradí.
  10. Pro šéfinstruktora Castoru, jeho zástupce a Castortým platí předchozí článek obdobně.
  11. Tajemníka a šéfa servistýmu jmenuje vůdce školy. Instruktorský sbor si může vyhradit schválení těchto jmenování. Šéf servistýmu se souhlasem vůdce školy sestaví servistým a kuchyňský tým.
  12. Hospodáře školy jmenuje pořadatel akce, vůdce školy mu předloží návrh jmenování.
  13. Případné debaty o tom, jestli dříve má být vejce nebo slepice, se buď vyřeší k všeobecné spokojenosti, nebo slepičím vývarem s vaječnou zavářkou.

Hlava III. – pravomoci a odpovědnosti[editovat | editovat zdroj]

  1. Tým se při svém jednání řídí platnými vnitřními předpisy Junáka a rozhodnutími orgánů Junáka tak, jak je upravují příslušné předpisy. V dalším se to již rozumí za samozřejmé.
  2. Každý má odpovědnost za to, co mu bylo svěřeno do pravomoci a každý musí být vybaven pravomocí k tomu, aby mohl naplnit odpovědnost, která mu byla svěřena.
  3. Je-li někomu svěřena odpovědnost a pravomoc rozhodovat, myslí se tím i pravomoc ukládat ostatním členům Týmu úkoly a povinnosti v rozsahu nezbytném pro naplnění svěřené odpovědnosti.
  4. Pro Tým je nejvyšší vnitřní normou všeobecný konsensus.
  5. Ve sporných případech je rozhodující usnesení instruktorského sboru. Instruktorský sbor se usnáší hlasováním podle předpisů Junáka, tedy návrh je přijat, pokud se PRO vysloví nadpoloviční většina přítomných; s výjimkou přehlasování veta (viz dále). Každý člen instruktorského sboru má právo sám sebe vyloučit z hlasování (prohlásit se za nepřítomného, aniž by kvůli tomu musel odcházet na záchod). Učiní tak zpravidla tehdy, jestliže z objektivních důvodů nemá a nemůže mít dostatek informací o věci, která je předmětem hlasování.
  6. Návrhy instruktorskému sboru k usnesení může předkládat kterýkoliv člen Týmu. Usnesení instruktorského sboru jsou vždy písemně zaznamenaná a přiměřeným způsobem sdělena všem členům týmu.
  7. Instruktorský sbor si může kteroukoliv z  uvedených pravomocí (pokud není přímo upravena vnitřními předpisy Junáka) vyhradit do své výhradní pravomoci. V takovém případě nemůže vyhrazenou pravomoc vykonávat ten, kdo by ji jinak podle tohoto neřádu vykonával. Instruktorský sbor takové rozhodnutí učiní po projednání jeho důsledků.
  8. Vůdce školy může rozhodovat ve všech věcech, které se týkají školy.
  9. Vůdce školy má právo vyhradit si spoluúčast na rozhodování ve věcech, u kterých to považuje za nutné.
  10. Vůdce školy má právo vetovat jakékoliv rozhodnutí týkající se školy, včetně rozhodnutí instruktorského sboru. Takové rozhodnutí může instruktorský sbor opětovně prosadit třemi pětinami hlasů všech (tedy nikoliv jen přítomných) členů instruktorského sboru.
  11. Vůdce školy je ve svých pravomocech zastoupen svým zástupcem a své pravomoci může se svým zástupcem i sdílet; za rozhodnutí svého zástupce odpovídá.
  12. V případě naléhavé potřeby a nepřítomnosti vůdce i jeho (prvního) zástupce přecházejí pravomoci vůdce školy postupně na šéfinstruktora Polluxu a šéfinstruktora Castoru.
  13. Polluxtým může rozhodovat vše, co se týká výhradně nebo téměř výhradně ILŠ Pollux a jejích účastníků. Polluxtým rozhoduje obdobným způsobem jako instruktorský sbor.
  14. Šéfinstruktor Polluxu může samostatně rozhodovat vše, co může rozhodovat Polluxtým a ten si to vůči šéfinstruktorovi nevyhradil do své pravomoci.
  15. Na úřadujícího šéfinstruktora Polluxu přechází úkoly a pravomoci svěřené Polluxtýmu nebo šéfinstruktorovi Polluxu, které se vztahují k době před jeho ustanovením do funkce šéfinstruktora.
  16. Šéfinstruktor Polluxu má právo veta ve všech věcech, které se podstatným způsobem dotýkají ILŠ Pollux a jejích účastníků. Vetované rozhodnutí může instruktorský sbor (tedy nikoliv Polluxtým) opětovně prosadit třemi pětinami hlasů všech (tedy nikoliv jen přítomných) členů instruktorského sboru.
  17. Pro zastupování šéfinstruktora Polluxu platí čl. 11 obdobně.
  18. Pro Castortým, šéfinstruktora Castoru a jeho zástupce platí čl. 13 až 17 obdobně.
  19. Šéf servistýmu odpovídá za technické a materiální zabezpečení školy včetně stravování a ubytování a je v těchto věcech oprávněn i samostatně rozhodovat.
  20. Tajemník školy zodpovídá za administrativní, komunikační a informační zabezpečení školy a je v těchto věcech oprávněn i samostatně rozhodovat.
  21. Hospodář školy zodpovídá za hospodárnost využití finančních prostředků a jejich řádné vyúčtování a je v těchto věcech oprávněn i samostatně rozhodovat.
  22. Je-li někomu svěřena jmenovitá odpovědnost za nějakou oblast činnosti Týmu či odpovědnost za vedení určitého subtýmu, je v těchto věcech oprávněn i samostatně rozhodovat.
  23. Pokud někdo nemůže po určitou dobu vykonávat odpovědnost a pravomoc svěřenou mu podle čl. 19 až 22, ji nemohou po určitou doby vykonávat, pověří svým zastupováním jiného člena Týmu a Tým o této skutečnosti informuje. Pokud tak neučiní, pověří někoho vůdce školy.

Hlava IV. – Rozhodování o udělení instruktorské a vůdcovské kvalifikace[editovat | editovat zdroj]

  1. Při schvalování instruktorské kvalifikace v závěru ILŠ je kvalifikace udělena, pokud je navržena některým ze stálých instruktorů a pro se shodně vysloví:
    • instruktorský sbor,
    • Polluxtým,
    • Odborný garant Polluxe
    • šéfinstruktor a
    • vůdce školy.
    Kterýkoliv nesouhlas může být prolomen rozhodnutím tří pětin všech členů instruktorského sboru.
  2. O udělení vůdcovské kvalifikace (zkoušky) rozhodne předseda zkušební komise v závěru VLK, jestliže uchazeč úspěšně složil všechny dílčí části zkoušky; o splnění dílčí části zkoušky rozhoduje člen zkušební komise, který zodpovídá za tuto část zkoušky.
  3. Pokud má kterýkoliv člen týmu za to, že uchazeč VZk nesplňuje v nějakém ohledu osobnostní předpoklady pro samostatné vedení oddílu (VARIANTA: nesplňuje některou z postojových kompetencí (kompetenčního profilu VZk) ), může navrhnout, aby uchazeč VZk nebyl připuštěn ke skládání vůdcovské zkoušky. Pokud se pro takový návrh vysloví sbor tvořený
    • všemi členy instruktorského sboru a
    • všemi členy zkušební komise VZk;
    uchazeč nebude připuštěn ke skládání dalších částí vůdcovské zkoušky a vůdcovská kvalifikace se mu neudělí.

Hlava V – šéf víkendu[editovat | editovat zdroj]

Co čekáme od šéfa víkendu – tj. zač šéf odpovídá:[editovat | editovat zdroj]

Každý víkend má jeden instruktor, předem Týmem určený, na starosti jako režisér.

  1. je na víkendu a ví, kdo co má
  2. přebírá základu/materiál/klíče
    • ví, co se tam smí a co ne (např. zamykat na noc bránu, ví, kam s klíči…)
    • ohlašuje dobu, kde lze na základnu přijíždět
    • ubytovává tým
    • je ten za kým se jde, kdy že problém např. neteče voda či teče voda moc)
  3. hlídá aktuální harmonogram
    • ví, kdo mu ho dodá – někdo z CT?, PT?
    • hlídá posuny, změny, přetahování programů
    • určí, kde bude program viset – informuje o tom ostatní
  4. personalistika a logistika víkendu i týmu
    • ví, kdo kdy přijede, kde je či by měl být
    • co je třeba koupit
    • pro tým je to kontaktní osoba
    • je poslední instancí zodpovídající za harmonogram dne (šéf programu si sám hlídá čas a dělá se svým časem, co chce, nepřetahuje). V případě nutnosti řeší nenadálé změny programu a harmonogramu (s podporou týmu) šéf víkendu.
  5. dramaturg víkendu
    • netvoří, jen schraňuje na místě změny
    • řeší skluzy, až když je problém
    • hlídá z hlediska kolizí i před víkendem
  6. má rozhodovací pravomoc
    • jeho rozhodnutí dle shody na poradě ostatní respektují
  7. komunikuje s kuchyní, se servisem – před víkendem ví, že je připraveno
  8. na poradě před víkendem představuje víkend
    • spolupracuje s CT, PT
    • připravuje info pro tým – pozvánku – co s sebou, kdy tam
    • email pozvánka pro tým (pro účastníky zajišťuje PT/CT)
  9. je přítomen na poradě užšího vedení před víkendem
  10. zajišťuje večerní porady
    • sladit s účastníky „akvárko“
    • předává info na víkendu – CT, PT + důležitým lidem
    • např. rituál je v kroji a podobné detaily
  11. zajišťuje krizový scénář
    • sestavení, sdílení, tisk a rozdání – každý má
    • hlídá rizikovost programů – hvězdičky programů
    • není-li stanoveno jinak, velitel víkendu je velitelem krizového scénáře
  12. předává základnu zpět
  13. na příští poradě po víkendu zajistí jako bod programu zhodnocení víkendu (s přispěním CT, PT a dalších T)

Hlava VI. – Denní instruktor (režisér dne)[editovat | editovat zdroj]

  1. Každý den (den D) letního běhu má jeden instruktor (podle předem připraveného rozpisu) na starosti jako režisér. Jeho úloha je obdobná jako postavení šéfa víkendu během jara. Promýšlí tedy věci dopředu, zjišťuje, zda všichni počítají s tím, kde, kdy a co budou dělat. Řeší operativní problémy nebo je odchytává a předává příslušným členům týmu k vyřešení (vůdci školy, šéfinstruktorům, šéfovi servisu apod.)
  2. Funkce režiséra dne je pokud možno přidělena instruktorovi, který v den D:
    • Má jen minimum programů, které by měl zajišťovat, nejlépe žádný,
    anebo naopak
    • Je z logiky věci koordinátorem programu ten den (den velké hry, zkoušek apod.)
  3. Zúčastňuje v den D-1 porady Týmu (velké-večerní i malé-polední) a přináší tam body, které je podle něho zapotřebí řešit ve vztahu k zítřejšímu programu.
  4. Zajistí ve spolupráci s tajemníkem školy přípravu rozpisu, kde který program bude probíhat a požadavky na servis.
  5. Zajistí v součinnosti s majiteli programů aktualizaci Krizového plánu a příp. speciální krizové plány pro den D a informuje dotčené členy Týmu.
  6. Řídí večerní poradu v den D-1.
  7. V den D u sebe nosí vysílačku, aby byl snadno k sehnání kýmkoliv.
  8. Sbírá hodnocení dne D (především v den D+1) a přednese jej na večerní poradě D+1

Hlava VII. – práva členů Týmu[editovat | editovat zdroj]

Každý člen Týmu má zejména právo, aby:

  1. ostatní se k němu chovali s respektem a přiměřeným způsobem oceňovali jeho přínos pro společné dílo,
  2. mohl se vyjadřovat ke všemu, co se týká školy a jeho názory byly pečlivě zváženy a přiměřeným způsobem projednány,
  3. nebyly mu kladeny zbytečné překážky v úkolech, které vykonává,
  4. dostával od ostatních upřímnou, otevřenou a neagresivní zpětnou vazbu,
  5. mohl se učit od ostatních,
  6. mu ostatní pomohli, když je o pomoc požádá a
  7. prožil si radost ze společného díla.
  8. člen týmu má právo na dovolenou, a to aspoň půl dne v průběhu léta, to dohodne den předem na poradě

Hlava VIII. – odpovědnost a základní povinnosti členů Týmu[editovat | editovat zdroj]

  1. Každý člen Týmu má své roli odpovídající díl spoluzodpovědnosti za úspěch školy a za prospěch účastníků, proto každý člen Týmu vždy jedná tak, aby jedno ani druhé neohrozil
  2. Instruktor dodržuje uznávaná pravidla instruktorské práce i ta, která zde nejsou výslovně uvedena.
  3. Balit účastníka nebo se nechat balit účastníkem je ze strany člena Týmu porušením pravidel, v případě instruktora zvláště hrubým.
  4. Programy jsou otevřeny všem: není-li řečeno jinak, kdokoliv má právo se účastnit jako pozorovatel a do programu se nezapojí; jakákoliv forma zapojení do programu je možná pouze po dohodě s vedoucím programu.
  5. Je dobré, aby se člen Týmu dle svých možností účastnil cizích programů a poskytnul vedoucímu programu zpětnou vazbu.
  6. Každý ohlásí svůj odchod z tábořiště či základny v kuchyni (pro pořádek i vlastní bezpečí).
  7. Noční klid počíná večerkou a končí budíčkem. Kdo nespí, nesmí narušovat právo ostatních na spánek (ticho); ostatní povečerkové aktivity je vhodné účastníkům rozmlouvat.
  8. Nástupu se účastní každý, ledaže by měl konkrétní neodkladnou práci.
  9. Konzumovat alkohol je zcela vyloučené tehdy, pokud by to kolidovalo s úkoly člena Týmu, opilost kohokoliv kdykoliv během akce je důvodem k ukončení účasti na škole; držet či užít substance právem zakázané je hrubým porušením pravidel.
  10. Kouřit je možno, nelze-li jinak, mimo areál a společnost ostatních, nikdy ale v době vlastního programu.
  11. Své vybavení si každý označí, aby nedocházelo k záměně s majetkem školy a jiným nedopatřením.
  12. Denní instruktor a v mezích jemu svěřeného úkolu i další člen týmu mají právo a povinnost zakročit proti jakýmkoliv aktivitám porušujícím tyto zásady, rázně je utnout, učinit, co je třeba
  13. Zásady se přiměřeně vztahují i na účastníky, hosty a další osoby na akci přítomné; instruktoři a především denní instruktor, Castor tým a Pollux tým dbají, aby s těmito zásadami byli seznámeni.

PRAVIDLA PRO VŠECHNY ÚČASTNÍKY GEMINI[editovat | editovat zdroj]

Každý účastník školy má zejména právo, aby:

  • ostatní se k němu chovali s respektem a přiměřeným způsobem oceňovali jeho přínos pro společné dílo,
  • mohl se vyjadřovat ke všemu, co se týká školy a jeho názory byly pečlivě zváženy a přiměřeným způsobem projednány,
  • nebyly mu kladeny zbytečné překážky v úkolech, které vykonává,
  • dostával od ostatních upřímnou, otevřenou a neagresivní zpětnou vazbu,
  • mohl se učit od ostatních,
  • ostatní mu pomohli, když je o pomoc požádá a
  • prožil si radost ze společného díla.

Kultura Gemini vychází ze skautského slibu a zákona. Mimo jiné každý účastník dodržuje a respektuje tato pravidla:

  1. Jednotlivé programy jsou součástí vzdělání, není-li program výslovně označen jako dobrovolný, předpokládá se účast každého, kdo na programu má být; a to od začátku až do konce, řádně připraven a vybaven vším potřebným. Každý účastník má ale právo z vážných důvodů účast či zapojení do programu odmítnout, a to buď předem nebo v jakékoliv chvíli během programu. Takové rozhodnutí musí probrat s vedoucím programu.
  2. Nástupů se účastní každý, ledaže by měl konkrétní neodkladnou práci.
  3. Každý, kdo odchází individuálně z tábořiště či základny, ohlásí svůj odchod v kuchyni (pro pořádek i vlastní bezpečí).
  4. Své vybavení si každý označí, aby nedocházelo k záměně s majetkem školy a jiným nedopatřením. Přechovává jej na místech k tomu určených. Své nádobí si každý po sobě sám myje a ukládá ho na patřičné místo.
  5. Vybavení Gemini je možné použít podle potřeby po dohodě s Týmem a tak, aby nedošlo úhony. Ten, kdo si inventář půjčil, odpovídá za jeho vrácení v původním stavu.
  6. Do instruktorovny, kuchyně a buňky mimo Týmu chodí jen ten, kdo je k tomu povolán (třeba služba). Do ubytovacích prostor všeho druhu jen ten, kdo je pozván.
  7. Noční klid počíná večerkou a končí budíčkem. Kdo nespí, nesmí narušovat právo ostatních na spánek (ticho) a měl by se zamyslet nad tím, jestli bude mít v následujících dnech dost sil na plnou účast na programu.
  8. Balit účastníka nebo se nechat balit účastníkem je ze strany člena Týmu porušením pravidel. Účastníci to respektují.
  9. Kouřit je možno, nelze-li jinak, mimo areál a společnost ostatních, nikdy ale v době, kdy má účastník být na programu.
  10. Opilost kohokoliv kdykoliv během akce je důvodem k vyloučení ze školy; stejně tak držení či užívání substancí zákonem zakázaných.

Instruktoři i další členové týmu mají právo a povinnost zakročit proti porušováním těchto zásad, takové jednání rázně utnout a učinit, co je třeba.