Hlavní strana

Z Gewiki


Vítejte v Gewiki!

Gewiki je vzdělávací platforma, která vznikla v roce 2007 z iniciativy účastníků skautské lesní školy Gemini.

Gemini totiž není pouze lesní kurz a škola nebo vzdělávací středisko, ale také společenství desítek a stovek lidí, které láká sdílet ideje, nápady, myšlenky a zkušenosti zejména z oblasti (nejenom skautského) vzdělávání. Tento web je otevřenou nabídkou všem, kteří, stejně jako my, sdílí filosofii:

»Prosím uč mne a budeš-li chtít, já budu učit Tebe!«

Milí Castoři, milí Polluxové,

již za několik dní zahájíme letošní ročník VLK a ILŠ Gemini - prvním Polluxím víkendem v půlce února. Zde začne cesta Polluxů za instruktorstvím, mimo jiné společnou přípravou a plánováním programů a vzdělávání pro Castory.
A brzy poté - už začátkem dubna - se setkáme všichni společně, Castoři, Polluxové i tým Gemini na prvním víkendu Castorů.

Těším se na kus společné cesty !


Vrána
a celý Tým Gemini

Vůdcovské zkoušky patří k nejvýznamnějším programovým prvkům na Gemini. A to jak pro VLK Castor, tak i pro ILŠ Pollux. Připravit Castory k úspěšnému složení vůdcovské zkoušky je totiž jedním z nejvýznamnějších úkolů pro Polluxe. Od roku 2019 se na Gemini ověřuje nová vůdcovská zkouška.

Prehistorie Gemini - jak to všechno začalo? (Edy)

První ročník Gemini (Edy)

Nejlidnatější ročník Gemini (Edy)

První ročník Gemini

Autor: Edy

Ostrý start při východu slunce

Ostřílené znalce skautských nápadů jistě nepřekvapí, že na tomhle „ostrém startu“ projektu GEMINI léta Páně 1998 si tým kolem Špalka dal skutečně záležet. Pro účastníky nastal v noci ze 27. na 28. března. Cílem jejich celonočního pochodu byl kostel v Dobré Vodě v Novohradských horách, kde přesně při východu slunce se mělo všech šest skupin, na něž byli rozděleni „zvacím dopisem“, potkat společně s námi. A znalce rovněž nepřekvapí, že z těch šesti skupin byly jakž tak na místě čtyři, zatímco ty dvě zbylé (mobily tehdy ještě nebyly takovou samozřejmostí jako dnes) bloudily kdesi „v prostoru“. Nicméně – tak jako i mnohdy potom – vše se k dobrému obrátilo. A tak, když nám místní farář za přispění bratří Hurníků – dvou Polluxů, z nichž se vyklubali salesiánští duchovní, otevřel kostel, už všichni – mnozí z přítomných možná poprvé v životě – zažili v jeho tichu skutečné oslovení „čímsi“. A to byl teprv začátek.
...
Na tomto ročníku Gemini jsme si pochopitelně spoustu věcí vyzkoušeli napoprvé:

  • předakci pro Castory – tedy několika denní pobyt účastníků vůdcovského kursu před vlastním letním během na akci, která jim umožní vytvořit partu a současně někomu pomoci
  • Orlovy jako vhodnou základnu pro letní běh – až na jeden ročník jsme tam pak opravdu byli
  • pobyt malých dětí na letním běhu – Maru a Špalka doprovázel Štěpán, kterému tehdy ještě nebyl ani jeden rok. A dokonce i účastníci - Polluxové Martin a Majka Pokorní z Brna tam měli po celou dobu svou malou dcerku. A tak byla založena tradice přítomnosti malých dětí, která už Gemini neopustila
  • prezentace Polluxů pro Castory v rámci jejich přípravy na vůdcovskou zkoušku – to byl samozřejmě jeden z hlavních prvků vytvoření Gemini a ukázal se jako velmi nosný
  • velkou hru vytvářející určitý dramaturgický předěl – tehdy to byla stavba věží, k níž jsme se už v dalších ročnících nevrátili (hlavně proto, že přece jenom poněkud handicapovala děvčata), ale principiálně se tenhle prvek též osvědčil
  • nabídku různých programů zprostředkovávajících setkání s duchovním rozměrem života – od klasické katolické mše (v Hrádku u Vlašimi, když jsme byli v Měsíčním údolí, si ji nakonec – slouženou Polluxy bratry Janem a Václavem Hurníkovými – účastníci prakticky vyžádali) přes ekumenickou bohoslužbu až k řadě různých rituálů či zamyšlení.


...

  • Chtěl bys pomoct a nevíš jak? Gewiki je stejně jako Wikipedie postavena na software MediaWiki. Pro formátování a syntaxi zápisu tedy existuje rozsáhlá nápověda v angličině. Informace k základnímu formátování jsou dostupné i česky.
  • Chybí ti tu něco? Pokud nenajdeš informaci, kterou bys zde očekával a uvítal, tak vytvoř novou stránku. Budeš li mít čas, naplň ji informacemi, jinak ji označ alespoň jako Pahýl
  • Chceš pomoct, a nevíš čím? Podívej se Nápadník pro Gewiki, kde je řada námětů ke zlepšení (a lze doplnit další). Můžeš si i prolédnout seznam všech pahýlů nebo neúplných stránek a některou z nich doplnit.
  • Nemáš čas a chuť psát články? Tak nám alespoň napiš svůj názor - téměř každá stránka má svoji diskusi (záložka diskuse na na horním okraji stránky). Napiš, co se ti líbí a co ne, co postrádáš, či co ti překáží. Za tvůj názor předem děkujeme.

Agora - to jsou skutečné problémy skutečných skautských oddílů. A zároveň i snaha poradit těm, kteří jim čelí. Na diskusní stránce Agory můžeš i ty položit svou otázku. A nebo se můžeš snažit přidat svou zkušenost k problémům druhých. Co například udělat v této situaci:

Pokud vedení nechodí na schůzky, rádce nemá autoritu, místo programu se pak dělají hlouposti.