Gemini 2014/Výměna/Paleček

Z Gewiki

Úvod Jednalo se o koedukovaný tábor vlčat a světlušek ve věku 6 – 10 let o velikosti 17 dětí a 4 + 2 vedoucí. Táborová kuchyně a sociální zařízení byly společné s táborem skautů a skautek. Symbolický rámec byl rytíři krále Artuše. Děti táborová hra velmi bavila. Pozorování - Přijetí na táboře dětmi a vedoucími bylo přátelské. Měli jsme možnost trochu se poznat na schůzce koncem května, na kterou jsem se přišel podívat. - Děti byly veselé, spokojené, plné života a na vedoucích byla znát únava po propršeném týdnu :) - Vedoucí mají zájem o děti. Děti své vedoucí přirozeně respektují. Byla vidět důvěra dětí k svým vedoucím a se svými problémy se jim svěřují. - Mimo můj program jsem byl na nástupech, večerním zpívání a rytmických hrách okolo ohně. Druhý den jsem byl u střelby ze vzduchovek, který probíhal paralelně s povídáním si s dětmi o životě na táboře. Ve volných chvílích jsem se bavil s děckama. Vyprávěli mi co již na táboře dělali, že se jednomu stýská apod. Nevšiml jsem si ničeho negativního, jak mezi dětmi, tak vedoucími. - Trestá se tak, že jména provinilců se vhazují do černé skříňky, z které se potom losuje jméno, které dostane trestnou aktivitu. S dětmi se na daném systému domlivili na začátku tábora a také si stanovyli nejvyšší trest. Klasika je dřepování. Za dobré jednání byly děti chváleny a oceňovány kamínky do táborové hry. - Vedoucí spolu dobře vycházeli. Pokud viděli na některém svém spoluvedoucím únavu, snažili se spolu domluvit, ať si jde odpočinout. - Družinový systém na táboře fungoval. Např. Mého programu se účastnila jedna družina a ostatní družiny měly jiný program. - SpoluCastor byl jeden z vedoucích, který zodpovídal za program a jednu družinu. Rozdíl s mou rolí byl, že jsem na táboře byl jako hlavní vedoucí, zdravotník, hospodář a musel jsem řešit skoro všechno :) - Závěrem chci říct, že návštěva byla pro mě příjemný relax po náročném plánování mého tábora a řešení dalších osobních věcí. Byť jsem odjížděl z Prahy s obavami, jsem rád, že jsem vypadl ze shonu a stresu, který jsem řešil, do hezké přírody, kde byl fajn tábor veselých, nadšených dětí, které vedou přátelští vedoucí. Dobil jsem si zde baterky do dalších příprav našeho tábora. Dík :)

Můj program Můj program byl pro jednu 9členou družinu vlčat a světlušek. Cíl programu byl seznámit děti s rostlinami v okolí tábořiště a správně pojmenovat 5 stromů a 10 rostlin. Věděl jsem, jaký na táboře je zvolen symbolický rámec a snažil jsem se svůj program mu přizpůsobit. Volbou programu jsem se trefil do cíle tábora poznávání přírody. Děti se nadšeně zapojily do programu. Později začalo nadšení upadat, což jsem předpokládal. Můj předpoklad byl, že děti budou schopny s tímto programem vydržet max půl hodiny. Ve skutečnosti to bylo něco přes hodinu. Když jsme měli nasbírán materiál na čaj a pojmenovaných 5 stromů a 10 rostlin s Májou jsme se dohodli, že s dětmi připravíme oheň a bude se vařit voda. Pro případ, že by děti program rychle omrzel, měl jsem připravenou jednu běhací hru, která je zaměřená také na spolupráci. Po proběhlém programu bych ještě doladil pár věcí. Např. Příběh aktivity bych více rozvinul a lépe si připravil přípravu i dalších čajů z jiných rostlin s názornou ukázkou na co jsou vhodné.

Hodnocení programu spoluCastorem Návštěva Palečka na táboře Stodesítky:

realizace cílů: ano, myslím že ano. Pokud se nemýlím, bylo jeho cílem seznámit děti s květenou kolem tábořiště a ukázat jim, že to lze využít třeba k přípravě čaje, a to je Palečkovi povedlo. Společně s dětmi našli spoustu květin, pojmenovali si je a nakonec uvařili čaj z malinových listů. Během vaření měl Paleček pro děti připravenou ještě pohybovou hru, což se mi líbilo, jednak proto, že děti nekravili u ohně a jednak pro to, že se proběhli a hry je baví. Takže super!

Zaujmutí dětí: Paleček zdánlivě neatraktivní sbírání rostlin vylepšil symbolickým rámcem a to dokonce v souladu s naší celotáborovou hrou, což mě mile překvapilo. Dokonce měl i převlek druida, takže si od začátku získal pozornost dětí. Ta sice při sběru rostlin klesala, ale to myslím nevadilo, neboť zezačátku se aktivně účastnili všichni, a následně pak samotný pobyt v lese a všímání si toho, co tak roste byl přínosem (také proto, že cílem našeho tábora bylo budování vztahu dětí k přírodě). A právě poté při vaření čaje, kdy by mohl nastat volný čaj a program se tak nějak rozplynout, měl připravenou ještě jedno hru, která děti zaujmula bez vyjímky a aktivně se jí účastnili.

Palečkovo silné stránky: bylo vidět, že program je připravený a že má na něj všechny potřebné věci. Pozornost dětí si získal, autoritu měl, nejvíc se mi asi líbilo, že myslel i na ty detaily jako třeba oblek k symbolickému rámci a tak...

Co bych ještě vypíchla – líbilo se mi, že se Paleček sám aktivně seznamoval s dětmi, bavil se s nimi. A taky nám udělal super rozcvičku, sám se nabídl, když viděl, že nikdo ze Stodesítkových vedoucích se do toho nehrne. Mě osobně hodně pomohl při střílení, které následovalo po jeho programu. Prostě že se zapojil i mimo jeho program a ještě se tvářil nadšeně, a chválil nás a tak :)

Co by mohl zlepšit: Není třeba, takhle to bylo fajn. Seznamování s květenou se dá pojmout různými způsoby, já bych to třeba propojila s ještě nějakou hrou, ale vlastně pro naše světlušky a vlčata, kteří s nadšením příjmají téměř vše, to není potřeba :)