Děti se neúčastní akcí

Z Gewiki

Děti se neúčastní akcí

Zápis z Agory I. víkendu Castor 2012: Želva, BeBe

Neúčast na akcích může mít řadu nejrůznějších důvodů, které je třeba nejdříve analyzovat.

Dříve než budeme hledat řešení, je třeba zjistit skutečné příčiny neúčasti: K tomu poslouží jakákoliv forma zpětné vazby od dětí (např. hodnocení po výpravě formou smajlíků, osobní povídání, kreslení obrázků, zápisy do kroniky) i od rodičů (formou dotazníku zaslaného e-mailem nebo na webových stránkách) Otázky mohou být na délku a náročnost akcí, zda jim vyhovuje četnost akcí během roku, proč nepouštějí děti na akce oddílu?

Často se objevuje problém, že rodiče neodpovídají na e-maily (pokud se po nich odpověď požaduje). Jako možné řešení se nabízí poslat rodičům e-mail s individuálním oslovením, nikoliv anonymní e-maily pro skupinu všech rodičů stejnou. Rdiče se pak více cítí být zavázáni odpovědět, protože spíše cítí, že na jejich odpověď čekáte, pokud jim píšete osobně.

Důvody mohou být zejména tohoto rázu:

  1. vnější (komunikační): rodiče nemají důvěru k vedoucím oddílu, nepochopili význam jednotlivých akcí pro celkový program a skautskou výchovu, mají obavy z náročnosti akce

Řešení: seznámit děti a zejména rodiče s činností oddílu, s všemi kdo se účastní vedení oddílu a oddílových akcí. K tomu jsou vhodné informační brožury pro rodiče při příchodu dítěte do oddílu, informační schůzky pro rodiče, individuální informační schůzky s rodiči, výpravy pro rodiče s dětmi. Vhodným řešením je předat část odpovědnosti za akci rodičům / dětem (přivézt část materiálu, část potravin na vícedenní akci). Rodiče musí dát dostatečně dopředu vědět, zda jejich dítě na výpravu pojede. Některé oddíly praktikují výběr peněz na výpravy určitou dobu před akcí (dva týdny) nebo paušálně jednu větší částku na delší období - rodiče se pak peníze snaží spíše využít, nicméně to neřeší problém neatraktivity akcí. V neposlední řadě je důležité informovat rodiče o výpravách včas e-mailem, přes FCB nebo SMSkou.

  1. vnitřní (program): neatraktivní program a děti tedy nejsou motivovány se akcí účastnit.

Řešení: zapojení jednotlivých akcí do celoročního programu: celoroční hra, zapojení celoročního bodování, symbolický rámec, motivace zážitkem nebo přitažlivým cílem. Pokud toto selže, pak je třeba hledat možné problémy v širších souvislostech ve vedení oddílu a programu.