Plánování vzdělávací akce/Nalezení vhodných prostředků

Z Gewiki
< Plánování vzdělávací akce
Verze z 20. 3. 2008, 15:51, kterou vytvořil Spalek (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Jak dosáhneme svých cílů?

Ve chvíli, kdy máme vytčeny cíle, jsme již na půl cestě k úspěchu ("Akce je úspěšná tehdy, když: 1) měla dobře stanovené cíle a 2) ty se podařilo dosáhnout.) Nicméně teď musíme vymyslet, jak těchto cílů dosáhnout.

U vzdělávacích akcí v zásadě rozeznáváme dva druhy prostředků: programové prvky a ostatní prvky.

Programové prvky

Programové prvky jsou něco, co zařadíme do programu. Zpravidla je to nějaká činnost účastníků, která zabere nějaký čas. Příkladem může být hra, přednáška, divadelní vystoupení, meditace, písemný test a mnoho dalších. Nejsilnější nástroje, které mám k dosažení cílů k dispozici bývají právě programové prvky. Jejich snad jedinou nevýhodu je, že potřebují čas. A toho je většinou na akcích zoufale málo.

Ostatní prvky

Na Gemini se pro ně vžilo označení "mimo čas a prostor". Jejich základní vlastností je to, že nespotřebovávají čas akce. Patří sem:

Práce s prostředím

Významným prostředkem k dosažení cílů může být příprava prostor, jejich výzdoba, nástěnky nebo jiné informační materiály umístěné v prostředí, hudba, jmenovky, kostýmy a jiné rekvizity.

Komunikace mimo čas akce

Součástí prostředků k dosažení cílů je i komunikace s účastníky akce před ní a po ní. Patří sem samozřejmě poskytování informací (maily, Gewiki, papírové dopisy) ale touto cestou lze pracovat i s postoji a pocity účastníků - dárky, hlavolamy, hříčky na cestu apod. Rovněž také lze účastníkům předem ukládat úkoly nebo následně po akci upevňovat, čeho bylo během akce dosaženo.

Rituály a symboly

Budíčky, nástupy, začátky jídel apod. - to všechno jsou prvky, které sice zaberou nějaký čas, ale těžiště úvahy leží ve využití toho, co beztak musí proběhnout, ještě k dalším cílům. Budíček je od toho, aby se všichni vzbudili. Může sloužit ještě k něčemu jinému?

Principy a návyky

Principy představují asi nejobtížněji uchopitelné prvky. Z pohledu přípravy akce jde o jakási "předsevzetí". Například:

  • S účastníky budeme jednat s respektem.
  • Rychle se naučíme jejich jména a budeme je správně oslovovat.
  • Do her a dalších aktivit se budeme podle možností zapojovat s nimi.
  • ... a mnoho dalších.

Práce bude probíhat (pokud se skupinka nedohodne nějak jinak) takto:

  1. Brainstorming nápadů - jeden přes druhý, někdo (z týmu) zaznamenává (např. do myšlenkové mapy)
  2. Vyřazení zjevně nesmyslných nápadů. Pozor - tato fáze nesmí nastat dříve, než je brainstorming doopravdy u konce, tedy až po úplném vyčerpání tvořivosti zúčastněných. Po tomto kroku máme seznam reálných prostředků
  3. Ze seznamu reálných prostředků vyřadíme ty, které nejsou účelné, tedy ty, které nesměřují k naplnění našich cílů. Výsledkem je seznam účelných prostředků.