Plánování vzdělávací akce/Stanovení SMART cílů

Z Gewiki

Co je to SMART?

SMART je označení správně stanovených cílů v procesu plánování. Smart znamená anglicky "chytrý", SMART cíle jsou tedy chytré, nebo spíše chytře stanovené cíle. Slovo SMART je ale především akronymem (zkratkou) pěti anglických slov, která stručně popisují, jaké vlastnosti mají mít chytře stanovené cíle. I v angličtině se uvádí mnoho variant, kterých pět slov to je (viz např. článek v anglické Wikipedii), ale nejčastěji jsou to slova Specific / Measurable / Achievable / Relevant / Time-bound. Naštěstí pro tato slova umíme najít odpovídající sestavu, která začíná stejnými písmeny i v češtině - když tedy vezmeme za vděk slovy sice v češtině zdomácnělými, ale cizího původu. Budeme se tedy držet následující terminologie:

S Specific Specifický
M Measurable Měřitelný
A Achievable Atraktivní
R Relevant Relevantní
T Time-bound Termínovaný

Rozebereme si teď jednotlivé vlastnosti SMART cílů:

Specifický

Také bychom mohli říci přesný, konkrétní, určitý. Specifický (dobře popsaný) cíl je takový, ze kterého je hned jasné, čeho má vlastně být dosaženo.

Vezměme si třeba cíl "zlepšit se ve škole". Je to specifický cíl? Zajistě není! Znamená "zlepšení ve škole" lepší hodnocení od učitelů? Nebo lepší vlastní hodnocení? Nebo osvojení si (jakýchkoliv) nových vědomostí? Formulace "zlepšit se ve škole" může být chápána jako obecný záměr, ale jako SMART cíl nemůže obstát.

Specifickým cílem by snad mohlo být "naučit se všechny anglické číslovky". Je jasné, co jsou to anglické číslovky, nejasnost by snad mohla nastat u pojmu "naučit se". Znamená to znalost pasivní (z angličtiny do češtiny) nebo/i aktivní (z češtiny do angličtiny)? Připustme, že obecný výklad pojmu "umět" říká, že obojí. Pokud to připustíme, tak "naučit se všechny anglické číslovky" obstojí jako specifický cíl.

Měřitelný

Měřitelný cíl je takový, u kterého je zřejmé, zda byl splněn nebo ne; případně nakolik byl splněn. Jelikož anglických číslovek je v podstatě konečné množství (ty složitější se tvoří skládáním základních), je možné ověřit, jestli cíl splněn byl nebo ne. Případně nakolik (třeba na devadesát procent). Cíl "naučit se všechny anglické číslovky" tedy měřitelný je.

Atraktivní

Pojem atraktivnosti je třeba vztáhnout k tomu, kdo má cíle dosáhnout. Atraktivní například nejsou cíle, které jsou zjevně nedosažitelné nebo ty, které jsou naopak zcela banální. Cíl "naučit se všechny anglické číslovky" tedy zřejmě nebude atraktivní ani pro tříleté dítě ani pro docenta anglistiky. Pro začínajícího studenta angličtiny by však atraktivní mohl být. Pokud předpokládáme, že se anglicky chce naučit.

Relevantní

Každý cíl je vztažený k nějakému obecnějšímu účelu. Pokud směřuje k naplnění tohoto účelu, pak je relevantní. Pokud směřuje někam úplně jinam, relevantní není. "Naučit se všechny anglické číslovky" je relevantní cíl pro studenta angličtiny. Relevantní zřejmě není pro studenta ruštiny.

Termínovaný

Nejjednodušší vysvětlení tohoto pojmu je v otázce "A dokdy že to má být hotové?" Z tohoto pohledu budeme muset náš angličtinářský cíl ještě vylepšit: "Naučit se všechny anglické číslovky do konce roku". Ano, to je SMART cíl.

Další možné významy

Set dalších možných významů :-)

Písmeno Hlavní pojem Ostatní pojmy
S Specific - konkrétní Significant - významný; Stretching - posouvající, Simple - jednoduchý
M Measurable - měřitelný Meaningful - smysluplný; Motivational - motivující; Manageable - uříditelný
A Attainable - dosažitelný Appropriate - odpovídající, Achievable - dosažitelný, Agreed - odsoulasený; Assignable - zadatelný; Actionable - zprocesnitelný, Action-oriented - orientovaný na akci; Ambitious - ambiciózní, Aligned - sladěný
R Relevant - odpovídající Realistic - realistický,Results/Results-focused/Results-oriented,Resourced - pokrytý zdroji, Rewarding
T Time-bound - ohraničený v čase Time-oriented - časově orientovaný, Time framed - zasazený do časového rámce, Timed - termínovaný, Time-based - založený na čase, Timeboxed - uzavřený v čase, Timely - časovaný,Time-Specific - konkrétní v čase, Timetabled - načasovaný, Time limited - časově omezený, Trackable - dohledatelný, Tangible - hmatatelný
E Evaluate - hodnocený Ethical - etický, Excitable - fascinující, Enjoyable - zábavný, Engaging - strhující, Ecological - s pozitivním vlivem na okolí
R Reevaluate - průběžně hodnocený Rewarded - odměněný, Reassess - znovu hodnotitelný, Revisit - znovu hodnocený, Recordable - zaznamenatelný, Rewarding - hodnotný, Reaching - dosažitelný[b]

SMART cíle v procesu Plánování vzdělávací akce

SMART Motýl

První nejjednodušší pojetí práce se SMART cíli je pracovat s nimi jako s konkretizací a zpřesněním obecných záměrů, které jsme si stanovili v rámci obecných koncepčních úvah. Každý obecně formulovaný záměr tedy dostatečně zkonkrétníme a upřesníme, změřitelníme, ztermínujeme ... prostě zeSMARTujeme:

SMART Motýl.jpg

Příklad: SMART rádcovák

Vyjděme z obecného záměru pro rádcovský kurz nejmenovaného střediska:

Rádcové a roveři se seznámí s historií střediska a budou na ní hrdí.

Nejprve si všimněme, že se vlastně jedná o dva různé cíle: znalostní (seznámí se) a postojový (hrdost). Je užitečné rozpracovávat každý zvlášť. Začněme se znalostním cílem, protože je to jednodušší.

S-Rádcovák

Začneme od písmenka "S" (Specifický) a pokusíme se tento cíl nějak upřesnit, zkonkretizovat:

Rádcové a roveři budou znát důležité události z historie střediska: založení v roce 1922, rozvoj před válkou, první zákaz, činnost členů střediska v odboji, poválečný rozmach, druhý zákaz, obnova v roce 1968, třetí zákaz, činnost v TOMech, obnova v roce 1990.

Toto znění poskytuje lepší představu o tom, co se rozumí „historií střediska". Zatím ale není vůbec zřejmé, co se rozumí pod „znát". Takže budeme S-pecifikovat dále:

Rádcové a roveři budou znát důležité události z historie střediska:
  • založení v roce 1922,
  • rozvoj před válkou,
  • první zákaz,
  • činnost členů střediska v odboji,
  • poválečný rozmach,
  • druhý zákaz,
  • obnova v roce 1968,
  • třetí zákaz, činnost v TOMech,
  • obnova v roce 1990.

Budou vědět:

  • že se tyto události staly,
  • co se vlastně stalo, co bylo podstatou události
  • budou tušit, kdy přibližně se to stalo - nejde o přesné datum, ale o přibližné určení a povědomí o tom, co se dělo ve společnosti,
  • proč to bylo důležité a jak to poznamenalo další vývoj střediska
  • zapamatují si nějaké zajímavé podrobnosti, které událost ilustrují a které jim umožní vše dobře pochopit a zapamatovat.

Není vždy jednoduché rozhodnout se, kdy je formulace již dostatečně konkrétní. Je to samozřejmě otázka názoru, doporučil bych řídit se otázkou: "Je to již dostatečně určité, aby se na to dal vymyslet program? Může to sloužit jako zadání pro nějakou aktivitu (přednášku,...)?" Z tohoto pohledu bycnusoudil, že ano, že náš cíl je již dostatečně S-pecifický.

SM - Rádcovák

Nyní je na řadě písmenko "M" (Měřitelný). To bývá často nejošidnějším a nejnáročnějším požadavkem. Udělat cíl dobře měřitelný je také většinou velmi pracné a tak není překvapivé, že když potkáte nějaký ne-až-tak-úplně-SMART cíl, zjistíte většinou, že je SART.

Cíl je měřitelný tehdy, když je - po provedení akce - zcela a nepochybně jasné, zda splněn byl nebo ne, případně do jaké míry (!) byl splněn. Jak už slovíčko "míra" či "měřitelný" napovídá, jsou měřitelné cíle často formulovány pomocí čísel, číslovek či jiných množstevních údajů. V měřitelných cílech tedy nacházíme výrazy:

  • všichni (= bez vyjímky)
  • většina (= víc než polovina)
  • 80 % zúčastněných
  • alespoň 7 bodů z 10 ...
  • nejvýše dva, kteří ...

Zpravidla musíme kvantifikovat v cílech dvě věci: individuální cíl a dopad na skupinu. Jinak řečeno, v první řadě zformulujeme cíl jako měřitelný pro jednoho konkrétního účastníka, tedy tak, aby po skončení akce bylo jasné, jestli v případě Františka cíl splněn byl nebo ne (a nakolik splně byl). Individuálně měřitelný cíl kupříkladu zní: "František si splní alespoň deset bodů ze Stezky."

V druhém kroku pak řekneme, kolik z účastníků akce má být "úspěšných" - všichni, většina, tři čtvrtiny, alespoň jeden,... Cíl měřitelný individuálně i kvantifikovaný pro skupinu tedy může znít: "Alespoň pět členů oddílu si splní každý alespoň deset bodů ze Stezky; alespoň pět dalších členů si splní každý alespoň sedm bodů ze stezky."

Pokusme se nyní zformulovat náš rádcovský kurz, aby byl nejen "S", ale taky "M":

Rádcové a roveři budou znát všechny důležité události z historie střediska:
  • založení v roce 1922,
  • rozvoj před válkou,
  • první zákaz,
  • činnost členů střediska v odboji,
  • poválečný rozmach,
  • druhý zákaz,
  • obnova v roce 1968,
  • třetí zákaz, činnost v TOMech,
  • obnova v roce 1990.

Každý z rádců a roverů bude schopen o kterémukoliv z těchto období alespoň dvě minuty souvisle povídat a stručně říct:

  • co se vlastně stalo, co bylo podstatou události
  • kdy přibližně se to stalo - nejde o přesné datum, ale o přibližné určení období a povědomí o tom, co se v té době dělo v celé společnosti,
  • proč to bylo důležité a jak to poznamenalo další vývoj střediska
  • nějaké podrobnosti, které považuje za obzvlášť zajímavé a které událost ilustrují.

V závěru rádcovského kurzu - třeba při závěrečné reflexi - můžeme postupně nechat o každém z probraných období někoho z účastníků hovořit. Z toho se můžeme dozvědět, že jsme neuspěli: to když někdo svůj bod nezvládne. Nedozvíme se takto, že jsme doopravdy uspěli, víme pouze, že František umí založení střediska, Šídlo umí rozvoj před válkou, Borůvka umí první zákaz atd... Nevíme, jestli opravdu všichni umí všechno. Pokud bychom se o tom chtěli ujistit, museli bychom každého individuálně přezkoušet z celé historie.

To ovšem nic nemění na tom, že cíl je opravdu měřitelný. Jsme-li schopni ověřit, že splněn byl nebo ne, pak měřitelný je. Jestli to opravdu budeme ověřovat systematicky a úplně, nebo jen orientačně či jinak nepřímo, je jiná věc.

SMA - Rádcovák

'(T - kdy?) Rádcové a roveři budou na konci kurzu znát historii střediska

SMART a kompetence

'Rádcové a roveři budou hrdí na historii střediska. '

Nedá se dobře SMARTizovat, je možné vytvořit SMART indikátory (patníky úspěchu).

Při závěrečné reflexi víkendu v jeho závěru:

  • Účastníci budou sami spontánně vyjadřovat svůj zájem o to, co se dozvěděli.
  • Hodnocení programu bude v jasné většině pozitivní a to nejen k formě, ale především k obsahu.
  • Na otázku: „Chtěli byste se o historii střediska více", odpoví většina účastníků, že ano.
  • Na otázku: „Myslíte si, že je důležité o historii střediska

Obdobne otázky položí vůdci oddílů účastníkům kurzu jeden měsíc po akci. Odpovědi budou opět většinou kladné

Účastníkům kurzu bude v rámci jednotlivých oddílů nabídnuto, aby připravili o historii střediska program pro členy oddílu. Ve všech oddílech se toho někdo z účastníků ujme. Celkově se zapojí většina účastníků kurzu (dobrovolně, bez přemlouvání)

Programy v oddílech budou ve své většině kvalitní - bez významných věcných chyb - a členy oddílů budou dobře přijaty (zjistí se zpětnou vazbou v rámci jednotlivých oddílů).


Prostředky:

  • Besedy se zajímavými pamětníky důležitých období.
  • Krátká divadelní vystoupení na ilustraci nejstarších událostí v historii střediska - připraví si je účastníci sami ve skupinkách na základě předem zaslaných materiálů - každá skupinka jinou událost.
  • Ilustrované plakáty připomínající důležité události z historie střediska - budou viset celou dobu.

V praxi ovšem zjistíme, že naše obecné záměry se vzpouzejí tomu, aby byly osekány do právě jednoho SMART cíle. Právě díky své obecnosti mají často několik významů či spíše rovin a každá z nich musí být popsána jinak. To ale vůbec nevadí. Klidně můžeme jeden obecný záměr rozpracovat na několik SMART cílů:

SMART cile jako dekompozice.jpg

Příklad

Pokud se do toho pustíme, narazíme zpravidla na dva problémy: kolik SMART cílů bychom měli mít a jak náročně by měly být stanoveny. Odpověď na tyto své otázky si nejprve ukažme v symbolické rovině následujícího obrázku:

SMART cile jako patniky.jpg

SMART cíle v něm slouží jako "hraniční kameny úspěchu".