Plánování vzdělávací akce/Stanovení SMART cílů: Porovnání verzí

m
Editace uživatele „Spalek“ vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je „Krab“.
Bez shrnutí editace
m (Editace uživatele „Spalek“ vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je „Krab“.)
 
(Není zobrazeno 15 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
<accesscontrol>Team</accesscontrol>
== Jak to vlastně nedopadlo, aneb proč SMART ==
 
Jako úvod k povídání o SMART cílech si dovolím nabídnout přepis fiktivní diskuse na střediskové radě nejmenovaného střediska:
 
'''Baghéra''': Tak sestry a bratři. Jsem rád, že se rádcovský kurz podařil. Chtěl bych poděkovat hlavně Šér-Chánovi za přípravu programu. A věřím, že nám všem mluvím z duše!
 
'''Šér-Chán''': není zač, není zač. Já jsem rád, že mladé tak zajímá historie našeho střediska, že. Byla by to přeci ostuda, kdybychom si v roce devadesátého založení střediska nepřipomněli tu slávu, že.
 
'''Baghéra''': Tak, tak. Vidíš Štrůdlíku, a jak jsi sýčkoval, že to bude k ničemu. A teď vidíš, kdo měl pravdu!
 
'''Štrůdlík''': Tak jo. Já bych to byl nerozmazával, ale když to chcete ... Já jsem se bál, že to bude ostuda. Výsledek ovšem předčil všechno očekávání.
 
???
 
'''Štřůdlík''': Jo. Ostuda rozměrů téměř pyramidálních. Pokud se předtím podařilo u někoho z těch kluků a holek čas od času probudit aspoň trochu zájmu o historii, tak je teď vymeteno.
 
'''Šér-Chán''': To se mi nezdá. Vždyť se tam v závěru rozběhla taková živá diskuse...
 
'''Štrůdlík''': Jo. Mezi tebou a Baghérou. Zasvěceně jste půl hodiny diskutovali o tom, jestli tábory Slovanských skautů v roce-nevím-kolik byly ve Stromovce nebo na Libeňském ostrově. Všem ostatním to bylo srdečně ukradené. Ani jste si nevšimli, že Ťuhýk spí jak dřevo a Rubens se Sýrem hrajou Magick.
 
'''Baghéra''': A tys je u toho viděl?
 
'''Štrůdlík:''': To se dalo těžko nevidět
 
'''Baghéra''': A nechal jsi je? To jsi junácký vůdce? Proč jsi je nenapomenul?
 
'''Štrůdlík:''' No, nějak mi přišlo lepší, že se alespoň něčím zabavili. Boubou sice karty nehrál, ale nepřejte si slyšet, co pak říkal v sobotu na výpravě ---
 
'''Šér-Chán:''' A copak říkal?
 
'''Štrůdlík:''' Kluci se ho ptali, co bylo na rádcováku. Říkal, že hodina dějepisu jako ve škole. Akorát že ve škole ta hodina trvá jen 45 minut a tady že to trvalo tři hodiny. Že se nedozvěděl nic, co by už dávno nevěděl nebo co vědět beztak nechtěl a už zase zapomněl. Že si jenom vzpomíná, že skauti tábořili v podsadách a že to je úžasnej skautskej vynález, kterým český skauti obohatili lidstvo. A že teda je na to děsně hrdej, ale že on je rád, že stavíme týpka, protože v podsadě na slepice by nechtěl spát ani za nic. Pak říkal, že nějak nepochopil, proč nás nejdřív zakazovali Němci a potom Rusáci, když Rusáci přece válčili s Němcema. Ale že je to asi jedno, protože i když jsme byli zakázaný, tak se na tábory jezdilo pořád. A že by to vlastně nebylo špatný, kdyby nás zase někdo zakázal, protože bysme se mohli schovávat v lesích. A že kdybysme byli zakázaný, tak bysme aspoň nemuseli nosit ty dementní košile ---
 
'''Baghéra:''' Jak se to vyjadřuješ?
 
'''Štrůdlík:''' Cituji, bratře. Pouze cituji. Snažím se ti popsat, jakou paseku ta přednáška nadělala.
 
'''Rosnička:''' Ale Sluníčko od nás říkala, že to bylo docela zajímavé. Prý si i psala poznámky.
 
'''Štrůdlík:''' Sluníčko je snaživka. Ta bude poslouchat i hebrejskou násobilku a bude si dělat pilně poznámky.
 
'''Rosnička:''' Proč jí urážíš?
 
'''Štrůdlík:''' Já jí neurážím. Prostě konstatuji, že Sluníčko není měřítkem úspěchu přednášky. Když se jí zeptáš na cokoliv, řekne ti, že to bylo supr.
 
'''Rosnička:''' A to je špatně?
 
'''Štrůdlík:''' Ne, to je určitě dobře. Ale opakuji, Sluníčko není měřítkem úspěšnosti. Nemá smysl, abychom si nalhávali, že se ten rádcovák povedl, jenom proto, že Sluníčku se líbil.
 
'''Kejk:''' Hmm... já jsem se kluků ptal a říkali, že to chvilkama bylo docela zajímavý. Hlavně to o té tajné klubovně za války. Ale moc si toho jinak nezapamatovali.
 
'''Baghéra:''' Přesto si myslím, že si Šér-Chán za tu přednášku zaslouží od nás poděkování. Nebo jsme tak nevděční, že už neumíme říct ani "Děkujeme"?
 
'''Štrůdlík:''' Šér-Chán si poděkování určitě zaslouží, o tom žádná. Zvorali jsme to my. Neřekli jsme si, co od toho vlastně chceme, takže to holt dopadlo takhle.
 
'''Rosnička:''' Řekli jsme, že by se rádci a rověři (a rangers!) měli něco dozvědět o historii střediska. Když budeme mít to devadesáté výročí. A soudě podle Sluníčka, tak se to povedlo.
 
'''Štrůdlík:''' Soudě podle Ťuhýka, Rubense, Sýra a Boubou, tak se to nepovedlo.
 
'''Kejk:''' Já nevím. Naši kluci ... moc odvázaný z toho nebyli, ale tak černě, jak to líčí Štrůdlík, to nevidím. Zkusím ty naše kluky nějak motivovat, aby se o tom něco chtěli dozvědět. Možná uděláme nějakou hru a uvidíme.
 
'''Baghéra:''' Tak já nevím co s tím. Budeme hlasovat, jestli se to povedlo?
 
==== Tak co - povedlo se to, nebo ne? ====
 
Když proběhne nějaká akce, měli bychom vždycky zhodnotit její úspěšnost. Východiskem pro hodnocení jsou vždy cíle akce.
 
<big><b>Akce je úspěšná tehdy, když:
1) měla dobře stanovené cíle a
2) ty se podařilo dosáhnout.</b></big>
 
Může být úspěšná i akce, jejíchž cílů nebylo dosaženo? Někdy se může stát, že taková akce v jistém smyslu úspěšná je - mohla by třeba splnit nějaký jiný, původně nezamýšlený účel. Ale to je vždy spíše slepá náhoda, než náš úspěch. Dalo by se říct, že taková akce úspěšná byla, my jako její organizátoři však nikoliv. Ve většině případů je ale akce, jejíž cíle nebyly splněny, prostě neúspěšná.
 
Obdobně to platí i pro akci, která měla stanovené špatné cíle. Tuto situaci ilustruje anekdota od Stevena Coveye z jeho knížky [[Doporučená literatura/Vedení lidí#7 návyků ...|7 návyků skutečně efektivních lidí]]. Je o dřevorubcích, kteří v lese kácejí průsek pro cestu. Práce jim jde hezky od ruky, všichni makají, až se z nich kouří. Jen jeden se fláká a leze po stromech. A z vrcholku nejvyššího stromu volá: "Jsme ve špatném lese!" A ostatní dělají, že ho neslyší - vždyť jim jde práce tak krásně od ruky...
 
Aby se nám takové věci nestávaly, abychom po akci nemuseli hlasováním rozhodovat, jestli se povedla, je třeba stanovovat cíle tak, aby byly dobrým kritériem závěrečného hodnocení. Abychom všichni věděli, zda a v čem jsme uspěli a v čem ne. A takové požadavky splňují cíle, které jsou SMART!
 
== Co je to SMART? ==
== Co je to SMART? ==


Řádek 44: Řádek 119:
* zapamatují si nějaké zajímavé podrobnosti, které událost ilustrují a které jim umožní vše dobře pochopit a zapamatovat.}}
* zapamatují si nějaké zajímavé podrobnosti, které událost ilustrují a které jim umožní vše dobře pochopit a zapamatovat.}}


Není vždy jednoduché rozhodnout se, kdy je formulace již dostatečně konkrétní. Je to samozřejmě otázka názoru, doporučil bych řídit se otázkou: ''"Je to již dostatečně určité, aby se na to dal vymyslet program? Může to sloužit jako zadání pro nějakou aktivitu (přednášku,...)?"'' Z tohoto pohledu bycnusoudil, že ano, že náš cíl je již dostatečně '''S'''-pecifický.
Není vždy jednoduché rozhodnout se, kdy je formulace již dostatečně konkrétní. Je to samozřejmě otázka názoru, doporučil bych řídit se otázkou: ''"Je to již dostatečně určité, aby se na to dal vymyslet program? Může to sloužit jako zadání pro nějakou aktivitu (přednášku,...)?"'' Z tohoto pohledu bych usoudil, že ano, že náš cíl je již dostatečně '''S'''-pecifický.


==== SM - Rádcovák ====
==== SM - Rádcovák ====
Řádek 51: Řádek 126:


Cíl je měřitelný tehdy, když je - po provedení akce - zcela a nepochybně jasné, zda splněn byl nebo ne, případně do jaké míry (!) byl splněn. Jak už slovíčko "míra" či "měřitelný" napovídá, jsou měřitelné cíle často formulovány pomocí čísel, číslovek či jiných množstevních údajů. V měřitelných cílech tedy nacházíme výrazy:
Cíl je měřitelný tehdy, když je - po provedení akce - zcela a nepochybně jasné, zda splněn byl nebo ne, případně do jaké míry (!) byl splněn. Jak už slovíčko "míra" či "měřitelný" napovídá, jsou měřitelné cíle často formulovány pomocí čísel, číslovek či jiných množstevních údajů. V měřitelných cílech tedy nacházíme výrazy:
:* všichni (= bez vyjímky)
:* všichni (= bez výjimky)
:* většina (= víc než polovina)
:* většina (= víc než polovina)
:* 80 % zúčastněných
:* 80 % zúčastněných
Řádek 57: Řádek 132:
:* nejvýše dva, kteří ...
:* nejvýše dva, kteří ...


Zpravidla musíme kvantifikovat v cílech dvě věci: individuální cíl a dopad na skupinu. Jinak řečeno, v první řadě zformulujeme cíl jako měřitelný pro jednoho konkrétního účastníka, tedy tak, aby po skončení akce bylo jasné, jestli v případě Františka cíl splněn byl nebo ne (a nakolik splně byl). Individuálně měřitelný cíl kupříkladu zní: ''"František si splní alespoň deset bodů ze Stezky."''  
Zpravidla musíme kvantifikovat v cílech dvě věci: individuální cíl a dopad na skupinu. Jinak řečeno, v první řadě zformulujeme cíl jako měřitelný pro jednoho konkrétního účastníka, tedy tak, aby po skončení akce bylo jasné, jestli v případě Františka cíl splněn byl nebo ne (a nakolik splněn byl). Individuálně měřitelný cíl kupříkladu zní: ''"František si splní alespoň deset bodů ze Stezky."''  


V druhém kroku pak řekneme, kolik z účastníků akce má být "úspěšných" - všichni, většina, tři čtvrtiny, alespoň jeden,... Cíl měřitelný individuálně i kvantifikovaný pro skupinu tedy může znít: ''"Alespoň pět členů oddílu si splní každý alespoň deset bodů ze Stezky; alespoň pět dalších členů si splní každý alespoň sedm bodů ze stezky."''
V druhém kroku pak řekneme, kolik z účastníků akce má být "úspěšných" - všichni, většina, tři čtvrtiny, alespoň jeden,... Cíl měřitelný individuálně i kvantifikovaný pro skupinu tedy může znít: ''"Alespoň pět členů oddílu si splní každý alespoň deset bodů ze Stezky; alespoň pět dalších členů si splní každý alespoň sedm bodů ze stezky."''
Řádek 124: Řádek 199:
{{Faksimile|Rádcové a roveři budou hrdí na historii svého střediska.}}
{{Faksimile|Rádcové a roveři budou hrdí na historii svého střediska.}}


Pokud bychom se pokusili SMARTovat tento  záměr výše uvedeným postupem, narazíme asi na nepřekonatelné obtíže. Popsat konkrétně, co to znamená "být hrdý" nebo tuto hrdost kvantifikovat, měřit - to se nám asi nepovede. Co s tím? Rezignovat na SMART? Zkusme to oklikou. Pokusme se stanovit nějaké SMART cíle, které sice nebudou měřitelným zpřesněním původního záměru, ale budou napovídat, jestli tento záměr byl naplněn. Jestliže tedy splníme tyto SMART cíle, bude to znamenat, že náš původní záměr byl zřejmě naplněn. Pokud naopak cíle nesplníme, původního záměru se nám asi nepodařilo dosáhnout. Takovým SMART cílům budeme říkat '''indikátory'''. Symbolicky si to představme na nsáledujícím obrázku:
Pokud bychom se pokusili SMARTovat tento  záměr výše uvedeným postupem, narazíme asi na nepřekonatelné obtíže. Popsat konkrétně, co to znamená "být hrdý" nebo tuto hrdost kvantifikovat, měřit - to se nám asi nepovede. Co s tím? Rezignovat na SMART? Zkusme to oklikou. Pokusme se stanovit nějaké SMART cíle, které sice nebudou měřitelným zpřesněním původního záměru, ale budou napovídat, jestli tento záměr byl naplněn. Jestliže tedy splníme tyto SMART cíle, bude to znamenat, že náš původní záměr byl zřejmě naplněn. Pokud naopak cíle nesplníme, původního záměru se nám asi nepodařilo dosáhnout. Takovým SMART cílům budeme říkat '''indikátory'''. Symbolicky si to představme na následujícím obrázku:
<br><br>
<br><br>
[[Soubor:SMART cile jako patniky.jpg]]
[[Soubor:SMART cile jako patniky.jpg|center|400px]]
 
SMART cíle jsou jakoby hraniční kameny tří obecných záměrů (A, B  a C). Nepokrývají celé tyto záměry, jen naznačují, kudy hranice vede. Stanovení těchto indikátorů tedy poměrně přesně říká, čeho chceme vlastně dosáhnout.


SMART cíle jsou jakoby hraniční kameny tří obecných záměrů (A, B  a C). Nepokrývají celé tyto záměry, jen naznačují, kudy hranice vede. Stanovení těchto indikátorů tedy poměrně přesně ríká, čeho chceme vlastně dosáhnout.
Pro hledání indikátorů je užitečná následující otázka: '''"Pokud se náš záměr podaří - v čem a jak se to projeví?"''' Hledáme tedy projevy úspěchu, takové, které už bychom jako SMART cíle popsat uměli.


Zkusme se vrátit k našemu rádcovskému kurzu a doplníme původní formulaci o SMART indikátory, které budou naznačovat postoje účastníků kurzu:
Zkusme se vrátit k našemu rádcovskému kurzu a doplníme původní formulaci o SMART indikátory, které budou naznačovat postoje účastníků kurzu:
Řádek 155: Řádek 232:
* Na otázku: „Myslíte si, že je důležité aby i členové vašeho oddílu o historii střediska věděli více", odpoví většina účastníků, že ano.
* Na otázku: „Myslíte si, že je důležité aby i členové vašeho oddílu o historii střediska věděli více", odpoví většina účastníků, že ano.


Obdobne otázky položí vůdci oddílů účastníkům kurzu '''jeden měsíc po akci'''. Odpovědi budou opět většinou kladné.
Obdobné otázky položí vůdci oddílů účastníkům kurzu '''jeden měsíc po akci'''. Odpovědi budou opět většinou kladné.


Účastníkům kurzu bude následně v rámci jednotlivých oddílů nabídnuto, '''aby připravili o historii střediska program pro členy oddílu'''. Ve všech oddílech se toho někdo z účastníků ujme. Celkově se zapojí většina účastníků kurzu (dobrovolně, bez přemlouvání)
Účastníkům kurzu bude následně v rámci jednotlivých oddílů nabídnuto, '''aby připravili o historii střediska program pro členy oddílu'''. Ve všech oddílech se toho někdo z účastníků ujme. Celkově se zapojí většina účastníků kurzu (dobrovolně, bez přemlouvání)
Řádek 161: Řádek 238:
'''Programy v oddílech budou všechny kvalitní''' - bez významných věcných chyb - a členy oddílů '''budou dobře přijaty''' (zjistí se zpětnou vazbou v rámci jednotlivých oddílů).
'''Programy v oddílech budou všechny kvalitní''' - bez významných věcných chyb - a členy oddílů '''budou dobře přijaty''' (zjistí se zpětnou vazbou v rámci jednotlivých oddílů).
}}
}}
Pozorný čtenář jistě postřehne, že tyto indikátory vlastně nevypovídají nutně o hrdosti, jen o zaujetí pro věc. Je jistě pravda, že pokud někdo bude na historii svého střediska hrdý a bude o ní něco vědět, tak se dá očekávat jeho ochota vyprávět o tom ostatním. Ovšem vyprávět o tom může i z jiných příčin - třeba mu to prostě připadá jen velmi zajímavé. Musíme si rozmyslet, zda takový výsledek je pro nás přijatelný. Pokud ano, tak indikátory použijeme, pokud ne, musíme vymyslet ještě nějaké jiné, které by odlišily "hrdost" a "zájem". Já jsem žádné vymyslet nedokázal.
=== Prostředek převlečený za cíl ===
Ještě bych se chtěl zmínit o jednom problemu, který snahu o zformulování [[SMART]] cílů zpravidla provází. Ukážeme si jej na příkladu následujícího cíle:
{{Faksimile|Na rádcovském kurzu proběhne přednáška bratra Šér-Chána, ve které vylíčí, jak vypadala situace ve středisku po obnovení činnosti v roce 1945 a v roce 1968. Promítne dobové diapozitivy. Účastníci dostanou vytištěný stručný kalendář akcí. Přednáška bude trvat 45 minut a bude na ni navazovat 15 minut besedy, ve které budou mít účastníci možnost klást své otázky a bratr Šér-Chán na ně bude odpovídat. Besedu bude moderovat Kejk}}
Je to [[SMART]] cíl? Není! A proč ne?
Problém je v tom, že ve vztahu k plánované akci to vůbec není cíl, ale prostředek. Jako cíl se to pouze tváří svojí formulací (něco se stane...)
Ostatně i bližší rozbor zásad [[SMART]] nás k tomu přivede. Kamenem úrazu tentokrát nejsou písmenka "S" a "M" - formulace je poměrně jasná a konkrétní a měřitelná. Necháme stranou možnou polemiku o '''A'''traktivitě a narazme plnou parou do písmenka "R".  Skutečně - popsaný cíl není relevantní z pohledu zadání ''"...aby se mladí něco naučili o své historii a byli na ni hrdí"''.  Navržený cíl vůbec nic neříká o tom, co si posluchači odnesou - ani z hlediska vědomostí, ani z hlediska postojů.
Prostředky převlečené za cíle jsou velmi svůdné. Vypadají velmi konkrétně a měřitelně a navíc se snadno dosahují - stačí prostě příslušný program provést, prostředek použít - a je vymalováno! O to více je třeba se takových formulací cílů vyvarovat.
<noinclude>{{Autorská licence}}</noinclude>
5 418

editací