Gemini 2016/Pozorování/Slíva: Porovnání verzí

bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
Pozorování dítěte
Pozorování dítěte


Jak už o mně víte, vedu skauty - kluky od 11 do 13 let, což je podle mě úplně ten nejhorší věk a samozřejmě to vždycky přinášelo velký otazník jak kluky účinně trestat, či odměňovat. Zvlášť v dnešní době bych řekl, že mají děti už vyvinutý "protilátky" na trestání a tak jsem se vždy snažil spíše motivovat a odměňovat. Leč nevyhnul jsem se, samozřejmě, otázce trestání. Nerad se k tomu přiznávám takhle veřejně, ale v mé družině fungovalo nějakou dobu (zavedl to tedy vůdce, který kluky vedl), že si za sprosté slovo dali facku. Vždy sami. Po tom, co jsem převzal družinu, jsem to nechával být, použil jsem toto, co už zavedl někdo jiný, ale dosti brzy jsem zjistil, že je to vlastně neúčinné. Kluci si dávali facky s radostí, ještě se bavili kdo si dá větší a stala se z toho spíš taková legrácka, než účinný trest. Proto jsem si dlouhou dobu láma hlavu, co s tím. Člověka by to nenapadlo, ale impuls přišel od mé mamky, která učí ve školce. Též říkala, že děti jsou proti trestání dnes hrozně imunní, ničeho se už nebojí, ale přesto se jí povedlo vymyslet trest, který s velkým úspěchem užívá dodnes. Děti za provinění dělají dřepy. Říkal jsem si, že to musím zkusit taky, že sice se moji kluci ničeho už moc nebojí a facky jsou pro ně sranda, ale lenost - to je ta trefa do černého. A opravdu, po tom, co jsem tento systém zavedl, sprostá mluva a další jiné problémy zmizely jakoby mávnutím kouzelnou hůlkou. Kluci dělají 30 dřepů, prospívají tím svému organismu a hodně rychle si uvědomili, že je lepší chovat se dle mnou (popřípadě společně) určených pravidel, než se "takhle namáhat". Abych ale nemluvil jen o trestech. Odměňování řeším většinou vyzdvihováním před ostatními (na to kluci hodně dají, to se vždy dmou pýchou), či případně prací s odznaky za odborky, nebo v podobě jiných předmětů, záleží dle situace. Také jsem zavedl poměrně nedávno, že ten člověk, který se chová na schůzce nejlépe, může schůzku ukončovat. Což je poměrně výsadní právo a oni jsou si toho vědomi.
Jak už o mně víte, vedu skauty - kluky od 11 do 13 let, což je podle mě úplně ten nejhorší věk a samozřejmě to vždycky přinášelo velký otazník jak kluky účinně trestat, či odměňovat. Zvlášť v dnešní době bych řekl, že mají děti už vyvinutý "protilátky" na trestání a tak jsem se vždy snažil spíše motivovat a odměňovat. Leč nevyhnul jsem se, samozřejmě, otázce trestání. Nerad se k tomu přiznávám takhle veřejně, ale v mé družině fungovalo nějakou dobu (zavedl to tedy vůdce, který kluky vedl), že si za sprosté slovo dali facku. Vždy sami. Po tom, co jsem převzal družinu, jsem to nechával být, použil jsem toto, co už zavedl někdo jiný, ale dosti brzy jsem zjistil, že je to vlastně neúčinné. Kluci si dávali facky s radostí, ještě se bavili kdo si dá větší a stala se z toho spíš taková legrácka, než účinný trest. Proto jsem si dlouhou dobu láma hlavu, co s tím. Člověka by to nenapadlo, ale impuls přišel od mé mamky, která učí ve školce. Též říkala, že děti jsou proti trestání dnes hrozně imunní, ničeho se už nebojí, ale přesto se jí povedlo vymyslet trest, který s velkým úspěchem užívá dodnes. Děti za provinění dělají dřepy. Říkal jsem si, že to musím zkusit taky, že sice se moji kluci ničeho už moc nebojí a facky jsou pro ně sranda, ale lenost - to je ta trefa do černého. A opravdu, po tom, co jsem tento systém zavedl, sprostá mluva a další jiné problémy zmizely jakoby mávnutím kouzelnou hůlkou. Kluci dělají 30 dřepů, prospívají tím svému organismu a hodně rychle si uvědomili, že je lepší chovat se dle mnou (popřípadě společně) určených pravidel, než se "takhle namáhat". Abych ale nemluvil jen o trestech. Odměňování řeším většinou vyzdvihováním před ostatními (na to kluci hodně dají, to se vždy dmou pýchou), či případně prací s odznaky za odborky, nebo v podobě jiných předmětů, záleží dle situace. Také jsem zavedl poměrně nedávno, že ten člověk, který se chová na schůzce nejlépe, může schůzku ukončovat. Což je poměrně výsadní právo a oni jsou si toho vědomi. Jelikož je kluk, kterého budu níže popisovat též v mé družině, používám dřepování samozřejmě i u něj. Situace vypadá tak, že se nejdříve hádá, že nic neřekl, že to je v pohodě, že to přece není v našich pravidlech a snaží se najít všemožné skulinky, nakonec ale vždy usoudí, že mé rozhodnutí nezmění a s uraženým výrazem to oddřepuje. Někdy i bez toho uraženého výrazu - to když je naprosto jasné, že se provinil. Osobně se cítím při dohlížení na výkonem tohoto "trestu" bezproblémově, vím, že je to poměrně neutrální záležitost, která ale mnoho řeší - velmi elegantně. Děti při tom nejsou nijak extra ponižovány, všichni vědí, že tady ta možnost je a respektují to. Když dítě docvičí, zapojí se do programu a jede se dál. Někdo by mohl namítnout, že tento trest nemá přesah do budoucnosti - viz výše, děti opravdu NECHTĚJÍ cvičit. :-)


Pro mé pozorování jsem si vybral Řehoře Koldína, v reálu přezdívkou Oukej, jeho přezdívku budu v textu používat, je to pro mě příjemnější a vámi danou podmínku anonymity tím splňuji.
Pro mé pozorování jsem si vybral Řehoře Koldína, v reálu přezdívkou Oukej, jeho přezdívku budu v textu používat, je to pro mě příjemnější a vámi danou podmínku anonymity tím splňuji.
37

editací