Přeskočit na obsah

Plánování vzdělávací akce/Obecné koncepční úvahy o akci: Porovnání verzí

bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 67: Řádek 67:
* Máme limitované finanční, materiální a ostatně i lidské zdroje.
* Máme limitované finanční, materiální a ostatně i lidské zdroje.


=== Někdo musí udat směr ===
Představme si, že někam jdeme. Třeba nakoupit. I pokud takovou expedici pro rohlíky plánujeme jen velmi ledabyle, neobejdeme se bez odpovědí na dvě základní otázky:
:1) Kam chceme dojít?
:2) Kudy půjdeme?
Když se staví dům, odpovídá této úvaze architektonická studie. To ještě není plán, podle kterého by se dal dům postavit. Neposkytuje informaci o počtu cihel a tloušťce kanalizačních rour. Je to obrázek, ze kterého se dá poznat, jak asi bude dům vypadat, jakou bude mít přibližně vnitřní strukturu. Je to skica, na základě které se rozhodujeme, zda '''ano či ne'''. Je toto dům, ve kterém chci bydlet? Pokud ne - udělal jsem někde chybu a musím se ve svých úvahách vrátit. Pokud ano, je na čase začít počítat a rýsovat. Během dalšího upřesňování plánů jistě dojde ke změnám. Domy většinou nevypadají úplně přesně jako jejich architektonické studie. Statik požaduje tlustší zdi, rostoucí náklady uberou složité konstrukční finesy a nápad zedníka Vopičky je natolik geniální, že by bylo škoda ho nevyužít. Ale výsledný dům se své architektonické studii velmi podobá. Na první pohled je vidět, že jsou to příbuzní...


Když plánujeme vzdělávací akci, musíme stejně jako při expedici pro rohlíky určit:


'''1) Kam chceme dojít, čeho chceme dosáhnout.''' Stanovíme si nějaké cíle. Zatím nemusejí ještě být [[SMART]], ale přeci jen musejí být méně mlhavé, než vize. Musejí být natolik jasné, abychom je všichni chápali stejně nebo alespoň velmi podobně.


=== Někdo musí udat směr ===
'''2) Jak na to půjdeme, jak bude akce přibližně vypadat.''' Tak jako zkušený architekt dokáže načrtnout základní skicu a o hodně později statik vypočítá, že to opravdu nespadne, tak zkušený plánovač vzdělávacích akcí dokáže intuitivně načrtnout základní představu o podobě akce, která je v dalších, preciznějších fázích práce upřesněna, přizpůsobena, pozměňována - ale pořád zůstávají zřetelné základní obrysy původního záměru.
 
Zde si dovolím malou metodickou odbočku. Některé přístupy k plánování se soustřeďují pouze na stanovení obecných cílů a pomíjejí nějakou základní skicu výsledku. Podoba akce pak vyplyne až z dalších etap plánovacího procesu. Je to v podstatě možné. Dokonce se to jeví jako "čistější" postup - nejprve jsou precizně ([[SMART]]) stanoveny cíle, teprve pak se k nim hledají prostředky a z nich se akce s respektem ke správné [[Dramaturgie|dramaturgii]] sestaví. Jenomže ve skutečnosti si z úvodních koncepčních úvah každý nějakou svoji představu přináší. A zkušenosti ukazují, že je lépe si je vyříkat již teď v obecné rovině, než se nad nimi střetnout  až o mnoho později, kdy už je spousta detailní práce udělána. Prostě málokdo začne malovat stavební plány bez předběžné architektonické studie.
 
=== Víme CO, PROČ a JAK ===
 
'''Pokud shrneme předchozí úvahy, je výsledkem obecných koncepčních úvah o vzdělávací akci shoda v tom:'''
# '''Co je smyslem akce, proč to děláme'''
# '''Jaké jsou obecné cíle'''
# '''Jaká omezení musíme respektovat'''
# '''Jak to celé bude asi tak přibližně vypadat'''
5 418

editací