Editace stránky Gemini gramatika

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Slova Gemini, Castor a Pollux pocházejí z latiny a v českém jazyce nejsou příliš zdomácnělá. To občas způsobuje problém, jak je správně psát, skloňovat prostě jak s nimi psaném textu zacházet.
Slova Gemini, Castor a Pollux pocházejí z latiny a v českém jazyce nejsou příliš zdomácnělá. To občas způsobuje problém, jak je správně psát, skloňovat - prostě jak s nimi psaném textu zacházet.


== Gemini s  měkkým  „i“ ==
=== Gemini s  měkkým  "i" ===  
Slovo Gemini neskloňujeme a tak v něm píšeme bez ohledu na větnou vazbu vždy obě „i“ měkká tak jak odpovídá latinskému originálu. ''(Tvar 6. p. (pl.) *Geminách může být pokládaný za hovorový s nádechem moravských dialektů.)''
 
Slovo Gemini neskloňujeme a tak v něm píšeme - bez ohledu na větnou vazbu - vždy obě "i" měkká - tak jak odpovídá latinskému originálu.  


Název školy Gemini, ve větě vystupuje zpravidla jako podstatné jméno středního rodu, neživotné, čísla jednotného – ''„Letošní Gemini proběhlo opět na Orlovech“.'' Za korektní je možné považovat i vnímání v množném čísle (neživotném) – ''„Letošní Gemini proběhly opět na Orlovech“.''  To vychází z názoru, že slovo Gemini je vlastně přirozeným plurálem, neboť znamená blížence.
Název školy Gemini, ve větě vystupuje zpravidla jako podstatné jméno středního rodu, neživotné, čísla jednotného – ''„Letošní Gemini proběhlo opět na Orlovech“.'' Za korektní je možné považovat i vnímání v množném čísle (neživotném) – ''„Letošní Gemini proběhly opět na Orlovech“.''  To vychází z názoru, že slovo Gemini je vlastně přirozeným plurálem, neboť znamená blížence.


== Pollux se dvěma „l“ ==
=== Pollux se dvěma "l" ===
Slovo Pollux píšeme vždy se zdvojeným písmenem „l“ tak, jak to odpovídá latinskému originálu. Ostatně jiná podoba není obvyklá ani v češtině ani v jiných jazycích, ze kterých čeština přejímá slova (angličtina, němčina).
 
Slovo Pollux píšeme vždy se zdvojeným písmenem "l" tak, jak to odpovídá latinskému originálu. Ostatně jiná podoba není obvyklá ani v češtině ani v jiných jazycích, ze kterých čeština přejímá slova (angličtina, němčina).
 
=== Castor s "c" ===
 
Složitější je pravopis slova Castor. V češtině se totiž běžně potkáme jak s tvarem "Castor", tak "Kastor". Podoba s  písmenem "K" na začátku odpovídá výslovnosti a navíc odpovídá přesněji i původní řecké podobě jména ''Κάστωρ''. Jenomže pak bychom museli místo Pollux psát buď Polux jako počeštělou podobu jména, nebo Polydeukes, což by zase odpovídalo řecké podobě jména ''Πολυδεύκης''. První varianta se zatím v češtině neujala, druhá by byla velmi matoucí, protože by nikdo nevěděl, o koho jde. Proto se v souladu s převládajícími zvyklostmi (viz např. [http://cs.wikipedia.org/wiki/Blíženci_(souhvězdí) Wikipedie]) držíme podoby latinské, začínající písmenem "C".
 
=== Skloňování ===
 
Skloňování cizích slov je v češtině vždy ošidná věc a v případě slov Castor a Pollux o to ošidnější, že je používáme ve dvou různých významech - buď jako název pro kurz ([[Vůdcovský lesní kurz]] [[Castor]] a [[Instruktorská lesní škola]] [[Pollux]]), nebo jako označení účastníka kurzu - pak Castorem rozumíme účastníka Castoru a Polluxem účastníka Polluxu. Rozeznáváme tedy životnou a neživotnou podobu skloňování těchto slov.
 
==== Skloňování slova "Castor" ====


== Castor s „c“ ==
Castor v životné podobě (účastník) skloňujeme podle vzoru ''"pán"'' v jednotném i množném čísle. Castor v neživotné podobě (kurz) skloňujeme podle vzoru ''"hrad"'' v jednotném i množném čísle.
Složitější je pravopis slova Castor. V češtině se totiž běžně potkáme jak s tvarem „Castor“, tak „Kastor“. Podoba s  písmenem „K“ na začátku odpovídá výslovnosti a navíc odpovídá přesněji i původní řecké podobě jména ''Κάστωρ''. Jenomže pak bychom museli místo Pollux psát buď Polux jako počeštělou podobu jména, nebo Polydeukes, což by zase odpovídalo řecké podobě jména ''Πολυδεύκης''. První varianta se zatím v češtině neujala, druhá by byla velmi matoucí, protože by nikdo nevěděl, o koho jde. Proto se v souladu s převládajícími zvyklostmi (viz např. [http://cs.wikipedia.org/wiki/Blíženci_(souhvězdí) Wikipedie]) držíme podoby latinské, začínající písmenem „C“.


== Skloňování ==
==== Skloňování slova "Pollux" ====
Skloňování cizích slov je v češtině vždy ošidná věc a v případě slov Castor a Pollux o to ošidnější, že je používáme ve dvou různých významech – buď jako název pro kurz ([[Vůdcovský lesní kurz]] [[Castor]] a [[Instruktorská lesní škola]] [[Pollux]]), nebo jako označení účastníka kurzu – pak Castorem rozumíme účastníka Castoru a Polluxem účastníka Polluxu. Rozeznáváme tedy životnou a neživotnou podobu skloňování těchto slov.


=== Skloňování slova „Castor“ ===
Slovo Pollux v životné podobě (účastník) kolísá - v jednotném čísle se skloňuje podle vzoru "muž", v množném pak podle vzoru ''"pán"''. V neživotné podobě (kurz) se skloňuje podle vzoru ''"hrad"'' v jednotném i množném čísle.
Castor v životné podobě (účastník) skloňujeme podle vzoru ''„pán“'' v jednotném i množném čísle. Castor v neživotné podobě (kurz) skloňujeme podle vzoru ''„hrad“'' v jednotném i množném čísle.


=== Skloňování slova „Pollux“ ===
==== Tabulka skloňování ====
Slovo Pollux v životné podobě (účastník) kolísá – v jednotném čísle se skloňuje podle vzoru „muž“, v množném pak podle vzoru ''„pán“''. V neživotné podobě (kurz) se skloňuje podle vzoru ''„hrad“'' v jednotném i množném čísle.


=== Tabulka skloňování ===
'''Pollux, Castor – osoba:'''
'''Pollux, Castor – osoba:'''
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Řádek 125: Řádek 132:




== Psaní velkého a malého písmene. ==
=== Psaní velkého a malého písmene. ===


Instruktorská lesní škola Pollux se vždy píše s velkým písmenem, neboť se jedná o vlastní jméno. Stejně tak vůdcovský lesní kurz Castor.
Instruktorská lesní škola Pollux se vždy píše s velkým písmenem, neboť se jedná o vlastní jméno. Stejně tak vůdcovský lesní kurz Castor.
Řádek 137: Řádek 144:
Pro psaní Castor / castor platí totéž.
Pro psaní Castor / castor platí totéž.


== Přídavné jméno polluxí, castoří ==
=== Přídavné jméno polluxí, castoří ===


Přídavné jméno polluxí, castoří skloňujeme podle vzoru ''„jarní“''
Přídavné jméno polluxí, castoří skloňujeme podle vzoru ''"jarní"''


{{url}}
{{url}}


[[Kategorie:Gemini]]
[[Kategorie:Gemini]]
Všechny příspěvky do Gewiki jsou zveřejňovány podle Gewiki licence 1.0 (podrobnosti najdete na Gewiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Gewiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

Abyste mohli editovat tuto stránku, musíte zodpovědět níže uvedenou otázku (další informace):

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce: