Vyhodnocení testu z hospodaření

Z Gewiki

…z lodního deníku kapitána Žraloků

sobota 7.6.2008 počasí: jasno teplota vzduchu: 25 oC počet lodí v konvoji: 5, posádky v dobrém zdravotním stavu plánovaná trasa: řeka Ohře, úsek Loket – Hubertus obtížnost plavby: mírná až střední

…vjeli jsme do zátočiny před jezem v Karlových Varech. Prach a cucky, ráno jsem plavčíkům zapomněl říci, že se jedná o jez přezdívaný“smrťák“, ať se ani neopováží k němu přiblížit… U smrduté tresky!!! Jedna z lodí v konvoji, na palubě Ledňáček a Bobřík vjela na hranu jezu. Tak strašně mě asi ještě žádná moje posádka neslyšela řvát vzteky a také strachem o ně. Jsou to přeci jenom malí kluci, je jim 13 a 14 let…

…vše je ztraceno… …hledáme pod jezem… …loď a pádla nenalezeny… …stan nenalez

…a zde je konec zápisů v lodním deníku. Prozradím, že klukům se nic nestalo. Ponechali loď svému osudu a přešli po hraně jezu na břeh.


ÚKOL č.1


1. Kdo byl odpovědný za to, že loď a stan v celkové hodnotě 10.000,-Kč byly zničeny a už nebyly nalezeny?

Odpovědi Castorů:

  • Kapitán – 92%


  • Nikdo – 4%


  • Kluci – 4%

Správná odpověď a zdůvodnění: Odpovědný za to, že loď a stan v celkové hodnotě 10.000,-Kč byly zničeny a už nebyly nalezeny má kapitán = vůdce oddílu. Je to tak proto, že klukům neřekl o nebezpečí, které hrozí a zanedbal tím svou povinnost při dozoru na akci. Navíc lze předpokládat, že je mu více než 15 let, tady je i trestně-právně odpovědný za způsobenou škodu. Majetek (loď a stan) je majetkem střediska, které má právní subjektivitu, oddíl (jeho vedoucí = kapitán) ho dostává pouze do užívání. Vedoucí = kapitán tedy způsobil škodu středisku, které by po něm mohlo požadovat náhradu škody.


2. Co byste udělali dál, kdybyste byli na místě kapitána Žraloků? Komu byste třeba zatelefonovali, koho byste přivolali na místo?


Odpovědi Castorů:

  • středisko pro radu 22 %
  • nikoho 22 %
  • hasiči 13 %
  • záchranku a rodiče 9 %
  • hospodáře 9 %
  • povodí Ohře 4 %
  • pojišťovnu 4 %
  • 1188 4 %
  • svědka 4 %
  • policii 4 %
  • 112 4 %

Můj názor a zdůvodnění: Než začneme někam telefonovat, musíme si uvědomit, co vlastně potřebujeme. V tomto případě potřebujeme něco, co nám pomůže prokázat, že se loď skutečně utopila a že jsme si jí neodvezli domů. My víme, že loď už nemáme, viděli jsme jí jak mizí pod hladinou, asi to časem řekneme i hospodáři nebo vedoucímu střediska a hospodář jí následně škrtne v seznamu věcí, které vlastní středisko, to se také projeví v účetnictví střediska (říká se tomu odpis majetku). Když by po pár letech někdo přišel k nám na kontrolu, mohl by se ptát kde je ta loď a na základě čeho jsme jí v majetku škrtli = odepsali.

V této situaci se mi jeví jako nejschůdnější zavolat na místo buď policii a sepsat s nimi protokol, kde vylíčíme jak se to stalo (tedy budeme mít potvrzení o tom, že se loď skutečně utopila toho a toho dne tam a tam), nebo hasiče, aby také tu loď odstranili z řeky, kde by mohla překážet nebo způsobit nějakou škodu, s nimi asi lze také sepsat nějaký protokol… Pro hospodáře by to pak byl dostatečný důkaz toho, že ta loď fakt není u mě doma v garáži, ale někde v hlubinách řeky nebo rozlámaná v kontejneru. Doporučila bych asi také udělat nějaké fotky, také by nám v budoucnu mohly pomoci.

22% z vás napsalo, že by nezavolalo nikoho, protože se nic nestalo. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli se skutečně nic nestalo, a to z pohledu hospodaření s majetkem?

Co se týká pojištění movitého majetku (věcí, táborového vybavení atd.) tak to v rámci organizace nemáme. Může si ho samozřejmě uzavřít každé středisko, ale nejsem si jistá, kdo z vás má takto pojištěný majetek? V rámci organizace máme jednak úrazové pojištění a pak je možnost pro činovníky připojistit se na odpovědnost za škodu způsobenou svěřenými dětmi na majetku třetích osob. To znamená, že pokud by loď způsobila poškození jezu a kapitán by byl pojištěný, tak tuto škodu (způsobenou majiteli jezu = třetí osobě) by pojišťovna uhradila.


3. Kdo by asi koupil nové věci?

Odpovědi Castorů:

  • středisko 41 %
  • kapitán 34 %
  • kluci 14 %
  • oddíl 10 %


Můj názor a zdůvodnění: No to je otázka :-) Kdybych byla já střediskovým vůdcem a středisko by bylo chudé jak kostelní myš, asi bych požadovala nějakou spoluúčast kapitána, protože to byl on, kdo to celé zavinil tím, že děti neinformoval o tom, kam smí a kam nesmí jet a že ten jez je nebezpečný.

Středisko se ale také může rozhodnout, že žádnou jinou loď a stan kupovat nebude, nebo, že se koupí z dotací, nebo jiných zdrojů, protože kapitán je jinak spolehlivý a fajn člověk, kterého máme rádi a chceme, aby dál oddíl vedl. Na druhou stranu je otázkou, jestli takový kapitán, který nechá děti jet do jezu, který je životu nebezpečný, je pro naše středisko přínosem, a jestli to nebyla jenom šťastná náhoda, že se nikomu nic nestalo. Pak by asi bylo na místě to nějak řešit, kapitána poslat na vzdělávací kurz o bezpečnosti, promluvit s ní atd…

Co se týká toho, že by věci koupili kluci, ptám se proč, když oni za nic nemohli? Copak oni porušili nějaký kapitánův příkaz, nebo doporučení? NE.

Co se týká toho, že by věci koupil oddíl, tak se ptám: Čí jsou peníze, které nám svěřují rodiče dětí jako účastnické poplatky, nebo členské příspěvky či dary apod.? Oddílu? Ale kdepak! Veškerý majetek (a peníze jsou také majetkem) jsou střediska. Je tomu tak proto, že středisko má právní subjektivitu, tedy schopnost jednat svým jménem, a vstupovat do právních vztahů, ale oddíl nikoliv. S rodiči vstupujeme do právního vztahu tím, že oni nám zaplatí a my se jim za to staráme o volný čas dětí. Do právního vztahu ale nemůže vstupovat oddíl jako takový. Středisko vede účetnictví, oddíl nikoliv. Peníze se tedy objeví v účetnictví střediska, ne oddílu… I když můžeme mít „oddílovou pokladnu“, kde si zdánlivě samostatně hospodaříme, tato pokladna je součástí jedné veliké střediskové kasy.

Z toho všeho plyne, že pokud by se loď zaplatila z „oddílové pokladny“ koupilo by jí de facto středisko.


4. A kde by se na to vzaly peníze?

Odpovědi Castorů:

  • středisko 30 %
  • oddíl 30 %
  • pojišťovna 23 %
  • dotace 13 %
  • sponzor 13 %
  • brigáda 13 %
  • kapitán 13 %
  • granty 10 %
  • černý fond 7 %
  • úspory 3 %

Můj názor a odůvodnění: Mno, v tomto případě bych dopovědi rozdělila do dvou kategorií (neříkám, že je některá špatná nebo dobrá, protože obě mají své výhody i nevýhody) a to na „aktivní“ a „pasivní“přístup.

Pasivní přístup spočívá v tom, že jsme ztratili majetek za 10.000,- tedy se nám celkový majetek střediska SNÍŽIL, ale nám to nevadí a podle toho se zařídíme. Do této kategorie patří odpovědi: středisko, oddíl, černý fond a úspory.

Je to proto, že i když na jedné straně nakoupíme novou loď, na straně druhé nám ubudou z pokladny peníze v hotovosti, takže dál zůstane celkový majetek střediska snížený o tu ztracenou loď. Fakticky jenom přeměníme jeden druh majetku = peníze na jiný druh majetku = novou loď.

Je to způsob jednoduchý, bez nutnosti vynaložit mnoho energie, času na druhou stranu pokud bychom takto hospodařili příliš dlouho, za čas nebudeme mít nic. Tento způsob je po nás také jistota toho, že na ztracenou loď máme, nikde se nezadlužíme a hned další týden můžeme na vodu znova.

Aktivní přístup spočívá v tom, že si řekneme, aha, přišli jsme o loď, snížila se nám celková hodnota střediskového majetku, tak s tím něco uděláme, abychom tu hodnotu zase zvedli na tu původní. Sem patří odpovědi: dotace, sponzor, brigáda, kapitán, granty.

Tyto řešení vyžadují náš aktivní přístup, musíme něco udělat, vynaložit naší energii, čas, jít pracovat na brigádu, požádat sponzory o dar, napsat projekty na dotace a granty, vysvětlit kapitánovi, že on to zaplatí, protože je za to odpovědný…

Tento přístup je sice mnohem namáhavější, ale na druhou stranu nám přináší požitky ve formě majetku či peněz, které nám mohou usnadnit naší činnost, navíc nezatěžujeme středisko tím, že bychom snižovali celkovou hodnotu majetku střediska. Je ovšem také nutno říci, že tyto zdroje jsou dost nejisté, nikdy nevíme zda nám projekty schválí, zda dotace dostaneme, zda sponzor bude mít chuť nám něco dát. Je to vše o naší šikovnosti a odvaze.

Pokračování příště...


Diskuze:

pište co vás napadne, budu se snažit odpovídat a reagovat...