Gewiki:Pahýl

Z Gewiki
(přesměrováno z Pahýl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Termín "pahýl" označuje neplnohodnotný článek, spíše jen zárodek článku, na kterém je třeba ještě vykonat spoustu práce. Pojem pahýl je vlastně poněkud zavádějící - vypadá to, jako kdyby něco dříve živého, plného bylo násilně useknuto a zůstal jen pahýl. Opak je zpravidla pravdou. Většinou se jedná o počátek vývoje budoucího článku a proto by asi smysluplnější a logičtější bylo říkat tomu třeba "Semenáček". Nicméně česká Wikipedie používá termín "Pahýl", který vznikl doslovným překladem pojmu zavedeného v anglické Wikipedii, kde se tomu říká Stub. A proto jsou pojmy Pahýl/Stub obvyklé v celém světě Wiki. Není třeba dělat z Gewiki výjimku.

Pahýly se označují v textu použitím šablony "Pahýl". Stačí do textu (nejlépe hned na začátek napsat řádku:

{{Pahýl}}

A v textu se objeví následující sdělení:


Tak každý na první pohled vidí, že tento článek není ani zdaleka hotový. Zároveň je příslušná stránka zařazena do kategorie "Pahýly".

K čemu je Ti to dobré?

Něco na Gewiki postrádáš, ale nemáš čas, sílu nebo vědomosti, abys vytvořil plnohodnotný článek. Založíš tedy novou stránku (předpokládejme, že to umíš, přečti si kdyžtak jak psát do Gewiki), napiš do článku kolik informací jen zvládneš, a vlož řádku s textem {{Pahýl}}. Tím dáš popud ostatním, aby ve tvé práci pokračovali.

Narazíš na článek označený jako pahýl. Pozorně ho prostuduješ a zamyslíš se, jestli bys ho nemohl nějak doplnit, upřesnit, obohatit. Pokud ano - hurá a děkujeme! Rozmysli si, zda je článek po tvém zásahu stále ještě pahýlem, nebo jestli už se stal plnohodnotným článkem. Pokud to druhé, odstraň text {{Pahýl}}.

Chceš nějak Gewiki přispět a nevíš jak. Podívej se na Kategorie:Pahýly seznam všech článků v kategorii Pahýl], nějaký si vyber a "odpahýluj" ho.

Pořádný článek je lepší než pahýl; pahýl je lepší než nic!