Gemini 2017/Rozvoj/Pája

Z Gewiki

PROJEKT ROZVOJE ODDÍLU

S ohledem na analýzu toho, v čem je náš oddíl nedůsledný či neefektivní jsem se rozhodl můj vůdcovský rozvojový projekt pojmout jako praktický celoroční plán na následující školní rok. Tímto způsobem jsem schopný se věnovat několika tématům najednou jak v oblasti družinové, tak i na úrovni vyššího vedení či ve věcech komunikace s rodiči.

Nejdříve bych chtěl rozpracovat obecnou koncepci celého projektu, která je relativně jasná a věřím, že i srozumitelná. Vybral jsem několik větších celků jakožto témat, ve kterých bych se chtěl v rámci oddílu za celý školní rok posunout. Samotná témata budou rozdělena do bloků během roku, což se bude aplikovat na pravidelné schůzky. Tím vznikne v daném období vždy zaměření na určitou specifickou oblast, kterou si děti osvojí. V rámci celoročního plánu pak počítám s tím, že celá činnost vyvrcholí na letním dvoutýdenním táboře.

Prvním tématem je samotné praktikování Cílování v rámci oddílové činnosti, což je něco, co téměř nepoužíváme – proto to chci změnit právě tím, že vytvořím celoroční plán i s Vizí, ke které budu směřovat menšími cíly na akcích a družinovkách. Už jen existence a udržení fungujícího celoročního plánu je pro náš oddíl velkým posunem.

Druhým takovým tématem je Příroda, tedy programové zaměření během roku na toto téma věnování se mu především na výpravách, kde je na ně lepší prostor. Speciálně bude pozornost upřena na specifika ročních období a proměny přírody v těchto obdobích.

Třetím tématem jsou pak Skautské dovednosti a v ideálním případě i zařazení několika programů, které pomohou si osvojit základní skautskou symboliku a zvyklosti.

Vize na další školní rok: Oddíl je spolupracující komunitou stejně smýšlejících jedinců, kteří se zajímají o prostředí kolem sebe, chápou fungování přírody v jejich okolí a jsou schopni pomoci skautských dovedností své okolí poznávat a přetvářet ku prospěchu všech. Vedoucí využívají cílování v přípravě programu, pozorují výsledky a vyvíjí se jejich postoj ke sledování výchovných cílů.

Školní rok bude rozdělen na čtyři Bloky, kdy každý z nich bude mít odlišné cíle, ale stále směřující ke stejné vizi. Vize i jednotlivé cíle budou probrány na letošním skautském táboře, tak, aby se k nim každý člen vedení, ať už vedoucí oddílu či rádce mohl vyjádřit, zvážit, projevit své pochyby apd. Jde o to, aby celá oddílová rada byla s cíli a s vizí srozumněna a chápala ji jako něco, čeho by se měla držet.

1. Blok (Září + Říjen) - Cíle: Kolektiv se mezi sebou seznámí, kolektiv úspěšně integruje nováčky do oddílové činnosti; Družiny chápou charakteristiky podzimní přírody; Družiny se seznamují se stezkami a splní jejich základní oddíly. - Indikátory: Členové se správně vybaví na akci v daném období, Děti se znají jménem, znají také zájmy ostatních apd.; Členové družin spolu s drobnou dopomocí rádce podniknou samostatnou akci mimo oddíl (i s nováčky); Členové oddílu při volném dialogu jsou schopni zmínit několik základních faktů o podzimu a o tom, co se na podzim děje v přírodě; Po dvou měsících členové mají splněné první oddíly stezek. - Prostředky: Seznamovací hry, Hry na spolupráci, Rukodělky s podzimním listím, Procházky podzimním lesem s výkladem, Organizace her na dovednosti a znalosti ze stezky bez vědomí dětí, podzimní 3D výprava + Jednodenní výprava - V rámci tohoto Bloku přichází základní seznámení s průběhem roku, seznámení s nováčky a počátek nové oddílové činnosti na schůzkách. Vzhledem k důležitosti prvních schůzek, kde se často nastavují přesná pravidla fungování a určují se družinové zvyky počítám s tím, že se na schůzkách budou objevovat i další členové vedení, kteří budou moci dát rádci ZV na jeho sledování vize a konkrétních cílů. - Akce: Družinovky, 2x jednodenní akce/výlety do přírody, 1x 3D výprava v druhé půlce října – slouží k sledování posunu a prohloubení dovedností a znalostí.

2. Blok (Listopad + Prosinec + Leden) - Cíle: Další seznamování dětí na schůzkách; Poznávání charakteristik zimní přírody; Družiny se učí základní uzly a jednoduché šifry - Indikátory: Členové se správně vybaví na akci v daném období, Děti si předávají dárky na vánoční schůzce, Děti spolu vyrazí ven i bez asistence rádce, při zimní procházce se dá s dětmi vést rozhovor ohledně okolní přírody, po hře zaměřené na zimní spánek jsou děti schopné princip zreprodukovat a vyjádří se o jeho důležitosti pro zvěř, Při oddílové uzlařské soutěži jsou všichni členové schopni uvázat všechny uzly (nezáleží na čase), V oddílové šifrovací hře s použitím jednoduchých šifer všichni členové dojdou až na konec. - Prostředky: Vánoční schůzka; hra na vánoční tradice; doporučení akce, kde by se děti mohli potkat; zimní procházka s výkladem; vypracování plakátu v rámci družiny, kde mohou o zimě vypracovat informace, které vědí; šifrovací hra; jednodenní akce v zimní přírodě; hra na zimní spánek zvířat, uzlařská soutěž - Tento blok je prodloužen z důvodu možných nemocí, dovolených, dlouhého volna a také z toho důvodu, že v tomto období nelze dělat větší venkovní akce. - Akce: 3x jednodenní akce (v přírodě), Družinovky

3. Blok (Únor + Březen) - Cíle: Členové oddílu chápou základní charakteristiky jarní přírody a její fungování; Družiny znají a umí použít základy zdravovědy - Indikátory: Členové se správně vybaví na akci v daném období, Děti jsou schopné se o jaře bavit jako o samostatném období s jeho specifiky; Družina vytvoří plakátek o jaru, kde využijí svých vlastních i nových znalostí; Při simulačních situacích jsou všichni členové družiny schopni reagovat a vědí správný postup při ošetření; Členové znají základní telefonní čísla; V případě drobného zranění dokáží pod dohledem zdravotníka správně zvolit ošetření (praktické ověření – vytáhnutí třísky, puchýř apd.) - Prostředky: Procházky jarní přírodou s výkladem; Kontaktování ekologické organizace; Hry zaměřené na jarní období; Využití drobného poranění pro ověření praktických znalostí členů družin; simulace volání při větším poranění; Simulačky - Akce: 3D výprava na počátku února, Družinovky, 2x Jednodenní akce do přírody

4. Blok (Duben + Květen + Červen) - Cíle: Členové oddílu chápou specifika letního a jarního období; Družiny dokáží v praxi použít mapy, pochodové značky a jsou schopné se řídit dle azimutů. - Indikátory: Členové se správně vybaví na akci v daném období; Členové jsou schopni vytvořit plakát o letním období s využitím svých znalostí a dovedností; Družina je schopna po rozdělení na poloviny na výpravě schopna sledovat druhou skupinu s pomocí pochodových značek; Na výpravě se každý z členů na určitou dobu chopí úspěšně vedení výpravy – bude tedy muset zorientovat mapu a sám za sebe zvládnout navigaci celé skupiny; V rámci hry zvládnou členové použít buzolu k určení azimutů k určitému cíli; Děti jsou schopné vytvořit mapu dle pečlivého pozorování jejich okolí. - Prostředky: Procházky po přírodě s výkladem; tvorba plakátu; praktické vysvětlení, jak tvořit pochodové značky; praktické vedení výpravy s mapou, Hry s azimutem; Tvoření mapy na základě pozorování okolí - Toto období je prodlouženo z důvodu častých dovolených apd. Zároveň se ale jedná o významný blok, kdy nás čekají hned dvě 3D výpravy. První bude mít za úkol ověření znalostí v daném období a závěrečná 3D pod stany se bude snažit alespoň okrajově vracet i k dřívějším tématům. - Akce: 2x Jednodenní akce; 2x 3D výprava (jedna klasická cca na začátku května a druhá závěrečná pod stany v polovině června).

5. Letní tábor - Tábor má za úkol se plošně vrátit ke všem tématům za celý rok, má se snažit zafixovat a obnovit už známé skutečnosti.

To je tedy má představa celoročního plánu, který má pomocí postupných menších cílů směřovat k větší celoroční vizi. Počítám s tím, že ve konci každého bloku bude probíhat větší ZV a ZV bude probíhat i během těchto údobí, například na větších akcích, kde je dostatek času.