Plánování vzdělávací akce: Porovnání verzí

bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 25 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
<accesscontrol>Team</accesscontrol>
{{url}}
Plánování vzdělávací akce je metodický program, který tradičně probíhá na prvním víkendu ILŠ [[Pollux]]. Je určen frekventantům ILŠ, tedy Polluxům, od kterých se očekává, že v čase zhruba deseti hodin naplánují pro účastníky VLK [[Castor]] (tedy Castory) jejich první víkend na škole. Nejedná se jen o simulaci či práci "nanečisto" - naplánovaný víkend se skutečně podle plánu zrealizuje a zhodnotí. Jak [[tým]]em a samotnými Polluxy, tak zejména Castory, kteří si jej prožijí jako své první setkání se školou.
{{Motto|V duchu „learning by doing“ se naučíme společně plánovat<br>
a připravíme Castorům úžasný úvodní víkend.}}


== Průběh programu ==
[[Média:Plánování vzdělávací akce.pdf|'''<big>PDF verze pro tisk (23 stran)</big>''']]
Při vlastním programu [[Plánování vzdělávací akce]] se stejnou měrou klade důraz na výsledek i na proces. Výsledek musí být kvalitní, protože se bude zkoušet na živých lidech.  První víkend Castorů do značné míry předurčí jejich postoje ke škole, další očekávání a předznamená průběh celého VLK. Neméně důležitý je ale i průběh celého plánovacího procesu. Důraz se klade na metodickou správnost celého postupu, na pečlivé provedení každého kroku, na celistvou linku od základní vize a koncepční úvahy až po detaily scénáře.


Jakkoliv se může zdát deset hodin jako dlouhá doba, praxe ukazuje, že to pro skutečné dotažení plánu nestačí. Práce na přípravě castořího víkendu tedy pokračují i po polluxím plánovacím víkendu, jaksi "[[mimo čas a prostor]]",  prostřednictvím elektronické komunikace a setkání menších skupinek, tedy subtýmů, které mají svěřeny konkrétní úkoly či programové prvky. V okamžiku, kdy program [[Plánování vzdělávací akce]] končí, je třeba, aby byly zcela jasná obecná a koncepční východiska, stanoveny konkrétní cíle, rozhodnuto o klíčových programových prvcích, sestavena základní dramaturgie, hotova první verze scénáře a rozdány jasné úkoly konkrétním lidem.
{{:Plánování vzdělávací akce/O programu}}


Program samotný probíhá (po teoretickém úvodu) jako skupinová práce. Částečně v malých skupinách (týmech), částečně všichni pohromadě. Do práce Polluxů se zapojují i členové týmu při respektování následujících zásad:
== Vlastní metoda plánování ==
* Členové týmu přinášejí zejména informace, které Polluxové apriori nemají:
** další pozdější programové návaznosti, neboli co Castory čeká po úvodním víkendu
** o Castorech - kolik jich je, věkové rozvrstvení, odkud jsou,...
** o místě konání - základna je vybrána předem týmem (nezbytné z praktických důvodů), kapacita, okolní prostředí, prostory pro programy,...
* Členové týmu se snaží neovlivňovat zásadně směřování programu, snaží se pomáhat, nikoliv manipulovat
* Členové týmu nicméně hlídají, aby nedošlo k nějakému zásadnímu rozporu mezi průběhem prvního castořího víkendu a tím, co Castory čeká později. Na případné rozpory včas upozorňují.
* Členové týmu přinášejí vlastní nápady, pokud jsou potřebné. Dávají ale v iniciativě a kreativitě přednost Polluxům.


Celý program rovněž probíhá jako '''[[koučovaná týmová práce]]'''. Společnou činnost všech pohromadě řídí šéf programu, práci v malých skupinkách (týmech) potom jednotliví koučové. Těmi jsou zpravidla zkušení instruktoři, kteří program [[Plánování vzdělávací akce]] již několikrát zažili. Jejich úkolem je zejména:
Vlastní metoda [[plánování vzdělávací akce]] je postavena na postupech, které se používají při plánování [[projekt]]ů. To má několik dobrých důvodů. Projektové plánování je dovednost, která se může na přípravě akcí dobře rozvinout. Je mnohem snazší osvojit si správné plánovací návyky při přípravě projektu, než při kontinuálním, dlouhodobém plánování. Přitom dobře navržené projekty mohou významně odlehčit řízení a vedení organizační či výchovné jednotky - jsou to ucelené "balíčky", které je možné svěřit někomu, kdo se přímo na vedení jednotky nepodílí vůbec nebo jen částečně. I z tohoto důvodu považujeme dovednost projektového plánování za jednu z klíčových pro další rozvoj skautingu. Učíme ji i [[Castor]]y, byť zdaleka ne do takové hloubky. K projektovému plánování také existuje spousta "civilní" literatury. A konečně je to jedna z nejlépe využitelných dovedností pro "normální" život.
* Hlídat metodickou správnost plánování; dbát na to, aby jednotlivé kroky na sebe logicky navazovaly
 
* Udržovat práci ve vysokém tempu, protože jinak se to nedá stihnout.
Zhruba lze celý postup rozdělit do následujících částí:
* Hlídat, aby se skupina na něčem příliš dlouho "nezasekla", nenechat účastníky příliš dlouho bloudit ve slepých uličkách (občas ale trochu ano, jak jinak si zapamatovat, že je ta ulička oprvdu slepá?)
 
* Facilitovat vzájemnou komunikaci účastníků, ohlazovat hrany, pokud někde pod tlakem náročnosti úkolu začne komunikace skřípat.
=== Iniciační fáze ===
 
Tato fáze představuje rozběhnutí, kick-off celého projektu. Během této fáze dostane projekt základní obrysy, všichni vědí, co se bude dít, proč se to bude dít a co se od nich očekává. Iniciační fáze je pro kvalitu výsledku zpravidla zcela zásadní. Chyby, které se udělají v této fázi se už zpravidla nedaří odstranit, nebo se odstraňují jen s nejvyššími obtížemi. V našem případě plánování vzdělávací akce probíhá tato fáze na úvodním polluxím víkendu, trvá zhruba deset hodin a zahrnuje tyto úkoly (kliknutím na příslušné odkazy otevřete další text):
* [[Plánování vzdělávací akce/Obecné koncepční úvahy o akci|Obecné koncepční úvahy o akci]]
* [[Plánování vzdělávací akce/Stanovení SMART cílů|Stanovení SMART cílů]]
* [[Plánování vzdělávací akce/Nalezení vhodných prostředků|Nalezení vhodných prostředků]]
* [[Plánování vzdělávací akce/Sestavení scénáře|Sestavení scénáře]]
* [[Plánování vzdělávací akce/Revize plánu|Revize plánu]]
* [[Plánování vzdělávací akce/Zadání úkolů|Zadání úkolů]]
 
=== Fáze příprav ===
Též "pracovní" fáze. To, co bylo během iniciační fáze dohodnuto, je třeba rozpracovat. Jednotlivci a subtýmy pracují na uložených úkolech a rozpracovávají dílčí "podprojekty", tedy jednotlivé programové prvky. Při tom postupují - ve zjednodušenější podobě - obdobným způsobem jako při přípravě celé akce. Jednotlivé subtýmy se vzájemně informují o stavu prací a pověřený koordinátor jejich práci kontroluje a zasahuje, pokud se věci nevyvíjejí dobře. Tato fáze probíhá mezi iniciační fází a vlastní realizací, v našem případě tedy mezi prvním a druhým víkendem. Více o této fázi:
* [[Plánování vzdělávací akce/Přípravné práce|Přípravné práce]]
 
=== Realizační fáze - na druhém víkendu ===
Vlastní realizace naplánovaného. V našem případě druhý víkend. Více o tom:
* [[Plánování vzdělávací akce/Vlastní realizace|Vlastní realizace]]
 
=== Závěrečná fáze - po skončení druhého víkendu: ===
Výsledky projektu je třeba zhodnotit. Základem je při tom srovnání stanovených cílů a skutečně dosažených výsledků. Více o tom:
* [[Plánování vzdělávací akce/Zhodnocení|Zhodnocení]]
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Obecné koncepční úvahy o akci}}
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Stanovení SMART cílů}}
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Nalezení vhodných prostředků}}
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Sestavení scénáře}}
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Revize plánu}}
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Zadání úkolů}}
 
{{:Plánování vzdělávací akce/Doslov}}
 
{{url}}
 
{{Autorská licence}}<br><br><br>
 
{{:Diskuse:Plánování vzdělávací akce}} [[Kategorie:Čítanka pro instruktory]]
Neregistrovaný uživatel